Nawet ponad 1000 złotych kary. W tym mieście nie zapalisz papierosa na ulicy
Mediolan to nie tylko stolica mody. Teraz jest również miastem, w którym za palenie na ulicy, w parku, na przystanku czy w innym miejscy publicznym można otrzymać nawet do 240 euro kary. Najsurowszy w Europie zakaz palenia wszedł w życie 1 stycznia.
Od 1 stycznia 2025 roku palenie we wszystkich miejscach publicznych, w tym na ulicach, jest w Mediolanie uznane za nielegalne. Każda osoba, która zapali papierosa na zewnątrz, naraża się na karę grzywny, która wynosi od 40 do 240 euro (170 do 1025 złotych).
Palenie papierosów w Mediolanie. Jeden z najsurowszych zakazów
Według ministerstwa zdrowia Włoch aż jedna czwarta populacji pali tam papierosy, a ustawa zakazująca palenie w Mediolanie jest jedną z najsurowszych w Europie. Jak jednak podaje CNN, jedynym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy palący znajduje się w miejscu odizolowanym, w odległości co najmniej 10 metrów od innych osób.
Warto jednak podkreślić, że ustawa jest częścią działań, które na celu mają bardziej zwalczanie zanieczyszczenia niż ochronę zdrowia. W związku z tym zakaz nie obejmuje waporyzatorów i papierosów elektronicznych.
Tak przynajmniej wynika z informacji podawanych przez radę miejską. To ona w 2020 roku uchwaliła ustawę o czystym powietrzu, która obejmuje ścisłych zakaz palenia odpowiadającego za 7 procent emisji w Mediolanie i na jego przedmieściach.
Zakaz palenia w Mediolanie. Kilka ciekawostek
Całkowity zakaz palenia na zewnątrz jest kolejną częścią strategii czystego powietrza, która rozpoczęła się zakazem palenia na placach zabaw, przystankach autobusowych i obiektach sportowych na świeżym powietrzu w 2021 r.
Jak można się dowiedzieć, celem ustawy jest "poprawa jakości powietrza w mieście, ochrona zdrowia obywateli w tym ochrona przed paleniem biernym w miejscach publicznych".
Ciekawostką jest, że pierwszy ogólnokrajowy zakaz palenia we Włoszech został wprowadzony w 1975 roku. Wówczas obejmował on sale lekcyjne, środki transportu publicznego i niektóre inne miejsca. W 1995 roku rozszerzony został on na obszary administracji publicznej a w 2005 roku na wszystkie zamknięte przestrzenie publiczne.
Co jednak warto powiedzieć, papierosy są we Włoszech stosunkowo tanie, ponieważ kosztują średnio około 6 euro, podczas gdy w Europie spotka się najczęściej ceny oscylujące na poziomie około 10 euro.
Według Światowej Organizacji Zdrowia palenie jest przyczyną około 85 procent wszystkich przypadków raka płuc, najgroźniejszego nowotworu na świecie.