Nawet 13 lat więcej. O tyle starzeje się mózg po zawale

2023-06-05 10:58

Rocznie zawału doświadcza nawet 80 tys. Polaków. Umiera 15 tys. z nich. W ciągu kolejnego roku odchodzi co 10. pacjent. Przebyty zawał już na zawsze pozostawia konsekwencje. Odkryto, że skutki to nie tylko problemy kardiologiczne. Symptomy ataku serca widać również w zmianach zachodzących w mózgu.

Nawet 13 lat więcej. O tyle starzeje się mózg po zawale
Autor: GettyImages Nawet 13 lat więcej. O tyle starzeje się mózg po zawale

Zawał powoduje zmiany w mózgu

Choroby serca i układu krążenia to, obok nowotworów, główne przyczyny śmierci Polaków. Każdego roku w naszym kraju dochodzi do blisko 80 tys. ataków serca. Wysoka śmiertelność tuż po zawale to nie wszystko. W ciągu kolejnych 5 lat umiera blisko połowa osób, które doświadczyły ataku serca.

Zauważono, że po przebytym zawale dochodzi do uszkodzeń nie tylko w obrębie mięśnia sercowego. Doświadczony zawał upośledza również pracę mózgu. Przekłada się to na pogorszenie zdolności umysłowych i zmiany w mózgu, analogiczne do procesów starzenia.

Poradnik Zdrowie: Zawał serca - objawy, przyczyny, leczenie

Zawał powoduje starzenie mózgu

W badaniu wzięto pod lupę wyniki badań aż 30 tys. pacjentów. Osoby były badane przez 48 lat, począwszy od 1971 roku po 2019 rok. Na przestrzeni czasu, który był przedmiotem analiz, 1033 uczestników miało zawał serca, z czego 137 osób przeszło zawał dwukrotnie.

Poza badaniami stricte kardiologicznymi pacjentów poddano testom oceniającym funkcje mózgowe m.in. poznawcze, wykonawcze, pamięć. Zauważono, że z każdym rokiem po przebytym ataku serca, zmiany zachodzące w mózgu były coraz bardziej widoczne.

Osoby po zawale wypadały poznawczo i pamięciowo wyraźnie gorzej na tle swoich rówieśników, którzy nie doświadczyli zawału serca. Natomiast zauważono, że wyniki ludzi po atakach serca odpowiadają rezultatom testów osób, które są starsze od 6 do nawet 13 lat. Można stąd wysnuć wniosek o postarzającym mózg wpływie zawału.

Wpływ zawału na umysł - badania trwają 

Chociaż wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości w zakresie skutków, jakie powoduje przeżycie zawału, pozostaje otwarte pytanie o mechanizm zachodzących zmian. Naukowcy starają się dociec, jaki czynnik powoduje sukcesywne, lecz przyspieszone starzenie mózgu po zawale.

Dr Michelle Johansen z Johns Hopkins University School of Medicine, współautorka badań, zwróciła uwagę, że zapobieganie zawałom powinno być elementem profilaktyki w zakresie dbania o zdolności umysłowe, a nie tylko w kwestiach kardiologicznych. Oznacza to konieczność regularnej weryfikacji m.in. ciśnienia, poziomu cholesterolu i innych czynników odpowiedzialnych za zwiększone ryzyko zawału.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki