Naukowcy wyliczyli, kiedy upał staje się naprawdę groźny. Chodzi o "mokry termometr"

2024-06-27 13:47

Z upałami nie ma żartów, dlatego naukowcy ustalili, jaka temperatura faktycznie zagraża naszemu zdrowiu i życiu. Zajęły się tym nawet najtęższe umysły NASA. A wnioski? Cóż, uważajcie na siebie!

Naukowcy wyliczyli, kiedy upał staje się zabójczy. Odpowiedź daje temperatura mokrego termometru
Autor: GettyImages

Kiedy, obiektywnie, upał staje się zabójczy dla ludzkiego organizmu? Według NIH (część Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych) i NASA, szczyt wytrzymałości ludzki organizm to już ok. 35 stopni Celsjusza.

Nie jest to jednak takie zwykłe 35 st. C, które zobaczysz na swoim termometrze. Kluczowe znaczenie ma wilgotność.

Lepiej, gdy pogoda przypomina warunki w dżungli i tropiki czy te panujące na pustyni? To zależy.

Fala afrykańskich upałów. Jak radzą sobie mieszkańcy Warszawy?

Najgroźniejsze upały - w dżungli i w mieście

Temperatura "mokrego termometru" nie jest dokładnie taka sama, jak aktualna temperatura powietrza. Musi uwzględniać ciepło otoczenia, ale też wilgotność powietrza. Przy większej ilości wody w powietrzu, pot trudniej paruje z ciała i uniemożliwia schładzanie organizmu.

Zatem najtrudniejsze warunki pogodowe są wtedy, gdy jest nie tylko bardzo gorąco, ale też wilgotno. Warunki typowe dla dżungli, ale także dla naszych miast, np. przed burzą.

Przykładowo: te zabójcze 35 st. C "mokry termometr" osiąga przy temperaturze powietrza 38,9 st. C i wilgotności 77 proc. Takie warunki mogą zabić zdrowego człowieka po 3 godzinach.

Jaka temperatura otoczenia jest groźna dla zdrowia

W praktyce ustalenie temperatury mokrego termometru na niewiele nam się zdało. W słońcu zdecydowanie ponad 40 st. C to nic nadzwyczajnego, więc nawet umiarkowana wilgotność nas wtedy nie ocali.

Wyliczenia zakładają zresztą, że czynnikom środowiskowym podlega zdrowy człowiek. Korekty zatem wymaga każda sytuacja, gdy:

  • jesteśmy narażeni na bezpośrednie działanie promieni słonecznej,
  • podejmujemy aktywność fizyczną (np. wymuszoną przez pracodawcę),
  • mamy problemy zdrowotne, w tym choroby przewlekłe,
  • dotyczy nas otyłość,
  • podeszły wiek,
  • gdy osoba poddawana działaniu temperatury ma niedojrzały/uszkodzony system termoregulacji (np. dzieci).

Co wtedy?

Jeśli chcesz przeżyć w taki upał i umożliwić to swoim rodzicom oraz dzieciom, przede wszystkim kieruj się zdrowym rozsądkiem.

Warto pamiętać o temperaturze mokrego termometru, bo ta nam przypomina, że zagrożenie jest bardzo realne. Tradycyjne sposoby (unikanie słońca, uzupełnianie płynów, wiatraki, zraszacze, schładzanie ciała wodą etc.) mogą jednak pomóc bardziej niż ta wiedza.

Sonda
Czy upały w Polsce mogą być zabójcze?
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki