O to zadbaj po 60-tce, żeby dożyć 100 lat. Naukowcy wskazali jedną rzecz
Kobiety powyżej 60. roku życia mogą osiągnąć dziewięćdziesiątkę, a nawet setkę, jeśli zadbają o prawidłową wagę. Seniorki, które utrzymały stałą masę ciała, miały od 1,2 do 2 razy większą szansę na to, by żyć dłużej.
Uczeni od dawna badają sekret długiego życia, by znaleźć odpowiedź na pytanie, jak dożyć 100 lat w zdrowiu i dobrej kondycji. Pojawiły się kolejne ustalenia. Kobiety mają szanse dożyć sędziwego wieku, ale pod jednym warunkiem.
Coraz więcej analiz naukowych przybliża nas do poznania sekretu długowieczności. O nowym odkryciu amerykańscy badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego poinformowali na łamach czasopisma "Journal of Gerontology". Jest to pierwsza publikacja, w której oceniono, jaki wpływ ma zmiana masy ciała w późniejszym okresie życia na długowieczność.
Jak dożyć 100 lat? Naukowcy na tropie
W ramach programu Women’s Health Initiative uczeni przebadali ponad 54 tys. kobiet w wieku postmenopauzalnym, by lepiej zrozumieć przyczyny występujących u nich chorób przewlekłych. Dzięki wnikliwej obserwacji uczestniczek wysunęli wniosek, który napawa optymizmem.
Jak się okazało, kobiety powyżej 60. roku życia mogą osiągnąć dziewięćdziesiątkę, a nawet setkę, jeśli zadbają o prawidłową wagę. Seniorki, które utrzymały stałą masę ciała, miały od 1,2 do 2 razy większą szansę na to, by żyć dłużej.
Inaczej to wygląda u kobiet, u których utrata wagi po 60-tce jest większa niż 5 proc. całej masy ciała. Ich szansa na dożycie do dziewięćdziesiątki zmalała nawet o 51 proc. w porównaniu z uczestniczkami ze stałym wskaźnikiem BMI.
Zdaniem autorów badania wynika to z faktu, że niezamierzona utrata masy ciała u seniorek może być sygnałem alarmującym - wskazującym na rozwój problemów zdrowotnych, co z kolei może przełożyć się na długość ich życia.
Ponadto uczeni zauważyli, że przybranie na wadze o 5 lub więcej procent nie miało przełożenia na długość życia kobiet.
Kalkulator BMI
Do sprawdzenia prawidłowej wagi (a także wzrostu i obwodu głowy) dzieci do lat 18 używane są siatki centylowe, określające czy dziecko rośnie proporcjonalnie do wieku.
Wpływ BMI na długowieczność
Doniesienia naukowe skomentował główny autor publikacji dr Aladdin H. Shadyab. Zaczął od tego, że "nadwaga lub otyłość z BMI między 25 a 35 wśród starszych kobiet w Stanach Zjednoczonych jest powszechna".
– Wyniki badania pokazują, że utrzymanie masy ciała u pań powyżej 60. roku życia powinno być celem, jeśli zależy nam na długim życiu – wyjaśnił.
Najnowsze ustalenia sugerują, że ogólne zalecenia dotyczące utraty wagi u kobiet po 60. roku życia niekoniecznie pomogą im dłużej żyć. Jak podkreślają badacze, zrzucenie wagi w przypadku osób z nadwagą lub otyłością, powinny być poprzedzone wizytą u lekarza w celu omówienia formy odżywiania odpowiadającej ich potrzebom i wymaganiom.
Wnioski te stanowią uzupełnienie dostępnych badań na temat związku między zmianą masy ciała a śmiertelnością.