Naukowcy potwierdzają: koronawirus może niszczyć wątrobę
Koronawirus może trwale uszkadzać wątrobę nawet u osób, które zakażenie przeszły bezobjawowo. Naukowcy mają już pewne dowody na to, że wirus atakuje nie tylko układ oddechowy!
O koronawirusie i chorobie, którą powoduje (COVID-19) wiemy coraz więcej. Naukowcy zaobserwowali teraz, że SARS-CoV-2 powoduje nie tylko niewydolność układu oddechowego, ale może uszkadzać także wątrobę.
Z danych pozyskanych od pacjentów leczonych na COVID-19 w szpitalu w Pekinie ok. 11 proc. z nich, obok COVID-19, cierpiało na współistniejące schorzenia wątroby - szczególnie narażeni na jej nieprawidłowe funkcjonowanie byli chorzy z ciężkim przebiegiem choroby spowodowanej przez koronawirusa.
Diety bez wychodzenia z domu, opieka dietetyka, ponad 2000 przepisów! Wejdź na JeszCoLubisz.pl >>>
Uszkodzenie wątroby może być spowodowane - zdaniem naukowców - wirusową infekcją komórek wątroby. Od 2 do 11 proc. chorych na COVID-19 miało biegunkę, a obecność wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono także w kale.
Zespół naukowców pod kierunkiem prof. Chaolina Huang wykazał, że chorzy na COVID-19 mają podwyższone enzymy wątrobowe (dokładnie: enzym aminotransferazy asparaginianowej). Może to być spowodowane nie tylko infekcją wirusową, ale prowadzoną farmakoterapią.
Najnowsze badania mówią, że nawet u 54 proc. pacjentów z COVID-19 rozwijają się nieprawidłowości enzymów wątrobowych w trakcie rozwoju choroby.
Polecamy też:
- Wychodzisz z domu? Zobacz co zrobić, by zmniejszyć ryzyko zarażenia się koronawirusem
- Jak działają płyny i żele antyseptyczne do rąk?
- Teleporada krok po kroku
- Rewelacyjny pokaz mycia rąk - widać czarno na białym, gdzie dociera mydło
- Jak przebiega COVID-19? Analiza dzień po dniu