Naukowcy ostrzegają przed skutkami pracy zdalnej. Jak wpływa na jakość naszego snu?

2024-09-11 13:39

Zdaniem polskich naukowców praca zdalna i hybrydowa częściej wiążą się z zaburzeniami snu i rytmu dobowego w porównaniu do pracy stacjonarnej. Wykonywanie obowiązków zawodowych z domu zwiększa też ryzyko dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego oraz bólu głowy. Dlaczego praca zdalna ma negatywny wpływ na zdrowie?

Naukowcy ostrzegają przed skutkami pracy zdalnej. Jak wpływa na jakość naszego snu?
Autor: Getty Images

Problemy ze snem

Pandemia Covid-19 wpłynęła nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie, ale także zrewolucjonizowała sposób, w jaki pracujemy. Wiele osób, zamiast codziennie uczęszczać do biura, zaczęło wykonywać swoje obowiązki zawodowe z domu.

Ta z pozoru niewielka zmiana ma ogromny wpływ na rytm okołodobowy, który oddziałuje na wiele procesów fizjologicznych, istotnych dla zdrowia psychicznego i fizycznego.

Nowe badanie przeprowadzone przez Zakład Środowiskowych i Zawodowych Zagrożeń Zdrowia z Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi rzuca nowe światło na wpływ pracy zdalnej i hybrydowej na sen oraz ogólne samopoczucie.

Naukowcy zaprosili do badania ponad 1000 osób i podzielili ich trzy grupy: osoby pracujące i uczące się zdalnie, osoby pracujące i uczące się w trybie hybrydowym oraz osoby wykonujące swoje obowiązki stacjonarnie.

Wyniki wykazały, że praca zdalna i hybrydowa prowadziły do zmian we wzorcach snu. Osoby wykonujące obowiązki wyłączenie lub częściowo z domu zgłaszały problemy z zasypianiem, wybudzanie się w nocy oraz wczesne budzenie się rano.

To jest kwestia, którą chyba wszyscy znamy z własnego życia: kładziemy się do łóżka, ale jeszcze chcemy sprawdzić pocztę, jeszcze przeczytamy kilka wiadomości. Jeżeli nasz ekran nie jest ustawiony na tryb nocny, jesteśmy narażeni na światło niebieskie. A badania sugerują, że takie światło w porze wieczornej może zaburzać wydzielanie melatoniny, przez co trudniej jest nam zasnąć, bo cały czas mózg jest w stanie pobudzenia - wyjaśniała w rozmowie z PAP dr Magdalena Janc z Łódzkiego Instytutu.

Praca zdalna wywołała tendencję do kładzenia się i wstawania o późniejszej porze. Największe problemy ze snem mają osoby wykonujące swoje obowiązki hybrydowo, organizm nie jest w stanie wyregulować swojego rytmu okołodobowego, jeżeli trudno o jakąkolwiek rutynę.

Bezsenność - co zrobić, aby zasnąć?

Praca zdalna wpływa na całe ciało

Jednak problemy ze snem to tylko jedna z wielu konsekwencji pracy zdalnej. W innym badaniu tej samej autorki wykazano, że wykonywanie obowiązków zawodowych w domu powoduje obciążenie wzroku oraz układu mięśniowo-szkieletowego.

Dużym problemem była również niewłaściwa organizacja stanowiska pracy, z pominięciem zasad ergonomii, oraz spędzanie przed komputerem wielu godzin. Naukowcy zauważyli również, że praca zdalna wiązała się z mniejszą liczbą przerw i tym samym z mniejszą ilością ruchu w ciągu dnia.

Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki