Naukowcy odkryli, że orientacja seksualna zmienia się z wiekiem
Przez całe nasze życie orientacja seksualna może się zmienić. I to kilka razy! Chcecie wiedzieć więcej?
Na przestrzeni lat zmienia się wiele - gust muzyczny, ulubione filmy, a także... orientacja seksualna! I nie mówimy tu tylko o sytuacji, w której zastanawiamy się, jak 20 lat temu mogliśmy się z kimś umawiać.
- Orientacja seksualna dotyczy wielu aspektów życia: tego kto nam się podoba, z kim uprawiamy seks, jak się sami identyfikujemy – wyjaśnia Christine Kaestle z Virginia Tech, główna autorka pracy opublikowanej w Journal of Sex Research – Do niedawna badacze mieli tendencję do skupiania się tylko na jednym z takich aspektów do kategoryzowania ludzi. To jednak jest nadmierne uproszczenie.
Christine Kaestle prześledziła życie miłosne ponad sześciu tysięcy osób w wieku od 16 do 32 lat. W tym czasie badani cztery razy byli pytani o swoją orientację seksualną. Odpowiedzi były standardowe, czyli „hetero”, „gej”, „biseksualny”.
Polecamy: Biseksualista: kim jest? Jak rozpoznać biseksualizm?
I jak się okazuje te kategorie to za mało! Co się pojawiało? „Głównie hetero, albo bi”, „minimalnie seksualny”, „rozwijające się bi”. Czyli tak naprawdę wiele osób nie potrafiło jasno się określić.
A więc badaczka wyszła naprzeciw oczekiwaniom badanych i rozszerzyła kategorie: "hetero", "głównie hetero, ale z wyjątkami", "rozwijający się gej", "rozwijająca się lesbijka", "minimalnie seksualny".
Badanie pokazuje także, że to kobiety mają gorzej - nie potrafią się określić, albo do pewnych wniosków dochodzą dopiero po 30. Naiktóre uczestniczki badania najpierw deklarowały otwartość na kontakty z tą samą płcią, a potem mówiły o sobie, że interesują je jedynie mężczyźni.
Panowie byli bardziej konsekwentni. Wśród nich znacznie mniej zanotowano "rozwijających się gejów".
- Wśród grup określających się jako rozwijające się, ci co uprawiali seks w wieku nastoletnim, uprawiają go z początku z osobami przeciwnej płci i nie rezygnuje z tego – wyjaśnia Kaestle – Wykształcają nowe kategorie i przechodzą w nie dopiero w wieku powyżej 20 lat, gdy najwięcej rozwijających się lesbijek i gejów deklaruje zainteresowanie oboma płciami. Ostatecznie docierają do punktu, gdy rozwijający się geje i lesbijki są zainteresowani tylko tą samą płcią.
Czytaj też: Białe małżeństwo: na czym polega i jakie są jego przyczyny? Jak zawrzeć białe małżeństwo?