Naukowcy: narażenie na hałas drogowy zwiększa ryzyko demencji

2021-09-10 13:42

Najnowsze badania naukowe sugerują, że narażenie na hałas komunikacyjny (drogowy i kolejowy) niesie za sobą negatywne skutki dla naszego zdrowia. Może ono w znaczny sposób zwiększyć ryzyko rozwoju demencji.

Naukowcy: narażenie na hałas uliczny zwiększa ryzyko demencji
Autor: Getty Images

Hałas komunikacyjny to jeden z najgorszych czynników środowiskowych, który ma wpływ na nasze zdrowie. Około jedna piąta populacji Europy jest narażona na hałas drogowy powyżej zalecanego poziomu 55 dB.

Zespół duńskich naukowców wziął pod lupę dwie kwestie: długoterminowe narażenie na hałas drogowy i kolejowy oraz ryzyko demencji wśród 2 milionów dorosłych powyżej 60. roku życia, którzy mieszkali w Danii w latach 2004-2017. Pozyskali również dane z krajowych rejestrów zdrowia dotyczące przypadków demencji.

Dr Grzesiowski: Smog wspomaga rozprzestrzenianie się koronawirusa

Jakie wnioski wysunęli uczeni?

Według nich u osób, które narażone są na hałas drogowy na poziomie 55 dB i więcej, występuje o 27 proc. większe ryzyko rozwoju choroby Alzheimera (AD) – jest ona najczęstszym typem demencji. Badacze szacują, że przyczyną demencji w Danii w 2017 roku był właśnie hałas drogowy – wskazano takich przypadków 1216 z 8475.

Jak wynika ze wstępnych szacunków, liczba przypadków demencji na całym świecie ma przekroczyć ponad 130 milionów do 2050 roku. Będziemy mieli wtedy do czynienia ogromnym kryzysem zdrowotnym – czynniki środowiskowe mogą okazać się jedną z głównych przyczyn demencji.

Hałas kolejowy odbija się tez na zdrowiu

Jeśli chodzi o wpływ hałasu kolejowego na zdrowie, to sytuacja przedstawia się następująco: natężenie na poziomie 50 dB zwiększa ryzyko demencji o 24 proc. Powód – ruch pociągów słyszalny w całym domu, szczególnie w nocy, sprawia, że sen jest przerywany i pod wpływem tego uwalniane są hormony stresu. Narażenie na hałas kolejowy może również prowadzić do rozwoju choroby wieńcowej oraz wystąpienia zmian w obrębie układu odpornościowego.  

Główna autorka badania dr Manuella Lech Cantuaria podkreśliła, że narażenie na hałas drogowy i kolejowy może być powiązany z występowaniem różnych chorób (m.in. otyłości, cukrzycy). Nasz organizm reaguje na hałas – uaktywnia autonomiczny układ nerwowy i wywołuje stres. Wydzielane hormonu stresu mogą mieć wpływ na kilka aspektów naszej fizjologii. 

Z tego powodu naukowcy apelują, że priorytetem w dziedzinie zdrowia publicznego powinno być ograniczenie hałasu komunikacyjnego (drogowego i kolejowego) dla dobra wszystkich pacjentów. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki