Naukowcy: jedzenie ma wpływ na samopoczucie dzieci
Zły stan psychiczny to poważny problem młodych ludzi, który może mieć długoterminowe, negatywne konsekwencje na ich życie. Angielscy naukowcy postanowili zbadać związek pomiędzy wyborami żywieniowymi dzieci i młodzieży w wieku szkolnym a ich dobrostanem psychicznym.
Badania populacyjne sugerują, że częstość występowania niskiego dobrostanu psychicznego u dzieci i młodzieży wzrasta. Jako potencjalne przyczyny tego stanu rzeczy eksperci wskazują zmiany społeczne i ekonomiczne, które często są powodem tego, że dzieci długo żyją z rodzicami, przez co rozwój ich autonomii jest opóźniony.
Do tego dochodzi nacisk ze strony mediów społecznościowych oraz stres związany ze współczesną kulturą szkolną. Korelacje pomiędzy wyborami żywieniowymi a dobrostanem psychicznym wśród dzieci w wieku szkolnym były celem analiz przeprowadzonych przez badaczy z Wielkiej Brytanii.
Naukowcy do badań wykorzystali dane jednego z hrabstw we wschodniej Anglii. Przeanalizowano informacje o 7570 uczniów szkół średnich oraz 1253 uczniów szkół podstawowych.
Ekspertom udało się odkryć, że:
- u uczniów szkół średnich widoczny był silny związek między zmiennymi żywieniowymi a wynikami dobrego samopoczucia, u najmłodszych dzieci także zauważono te korelacje,
- wyższe łączne spożycie owoców i warzyw było istotnie związane z wyższym samopoczuciem, szczególnie u dzieci jedzących pięć lub więcej owoców i warzyw,
- rodzaj spożywanego śniadania lub obiadu wiązał się z istotnymi różnicami w ocenie dobrostanu – wyższe wyniki uzyskały dzieci, które jadły śniadania lub lunch, niż te, które nie spożywały tych posiłków,
- u dzieci, które spożywały zamiast śniadania napój energetyczny, zauważono niższe wyniki w zakresie samopoczucia psychicznego niż u osób, które w ogóle nic nie jadły.
Autorzy analiz podkreślają, że uzyskane przez nich wyniki dostarczają ważnych informacji, które pozwolą lepiej zrozumieć czynniki żywieniowe, a także inne aspekty związane z dobrostanem psychicznym u młodych ludzi.
Podkreślają, że należy stworzyć strategię zdrowia publicznego oraz politykę szkolną, które zapewnią wszystkim dzieciom dostęp do dobrej jakości żywienia, w celu optymalizacji samopoczucia psychicznego i umożliwienia im wykorzystywania pełni ich potencjału.
Porady eksperta