Naukowcy biją na alarm. 15 czynników, które zwiększają ryzyko demencji

2023-12-28 15:02

Przybywa chorych na demencję, a według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2050 roku będzie na nią cierpieć 135 mln na całym świecie. Naukowcy przedstawili alarmujące wyniki badań. Wymienili 15 czynników zwiększających ryzyko pojawienia się otępienia o wczesnym początku. Wśród nich znalazły się izolacja społeczna i niedobór witaminy D.

Naukowcy biją na alarm. 15 czynników, które zwiększają ryzyko demencji
Autor: Getty Images Naukowcy biją na alarm. 15 czynników, które zwiększają ryzyko demencji

Demencja nie atakuje tylko seniorów

Dużo osób twierdzi, że demencja jest naturalnym elementem starzenia się, który najczęściej kojarzony jest z utratą pamięci. W rzeczywistości jest jednak inaczej. Demencja to zespół objawów, których wspólnym mianownikiem jest stopniowe pogarszanie się działania mózgu. W rezultacie zmienia ona sposób myślenia, mówienia, a nawet zachowania. Osoby cierpiące na otępienie mogą mieć omamy słuchowe i wzrokowe oraz tracą zdolność zapamiętywania, oraz orientację czasu i przestrzeni.

Dziennik brytyjski „The Guardian” podaje, że blisko cztery miliony na całym świecie doświadcza objawów demencji w wieku poniżej 65. roku życia. Bywa też tak, że otępienie zaczyna się w młodym wieku. Może dotknąć nawet osoby w wieku 30 lat. To skłoniło naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu w Exter i holenderskiego Uniwersytetu Maastricht do sprawdzenia, co może przyczyniać się do wystąpienia demencji w tak młodym wieku. Wzięli pod lupę czynniki genetyczne, środowiskowe, styl życia oraz związane z nimi nawyki. Do obserwacji zaproszono 350 tys. ochotników poniżej 65. lat.

Poradnik Zdrowie - Demencja

15 czynników ryzyka demencji o wczesnym początku

Wyniki analizy, które zostały opublikowane w miesięczniku medycznym „JAMA Neurology”, nie napawają optymizmem. Badacze wymienili 15 najczęstszych przyczyn demencji o wczesnym początku. Wśród nich znaczne miejsce zajmują:

  1. palenie tytoniu,
  2. spożywanie alkoholu,
  3. samotność,
  4. cukrzyca,
  5. depresja,
  6. niedociśnienie ortostatyczne,
  7. niższy status społeczno-ekonomiczny,
  8. niskie wykształcenie,
  9. niedobór witaminy D,
  10. uszkodzenie słuchu,
  11. mniejsza siła uścisku dłoni,
  12. wysoki poziom białka C-reaktywnego (CRP),
  13. udar,
  14. choroby serca,
  15. gen apolipoproteiny E.

Proste nawyki mogą uchronić przed demencją

Badanie rzuciło nowe światło na występowanie demencji w młodym wieku. Dzięki tym ustaleniom będzie można opracować wstępną strategię, w jaki sposób zapobiec przypadkom przedwczesnego otępienia.

Jedna ze współautorek badania, dr Henriette Hendriks z Uniwersytetu Maastricht wskazała, że rezygnacja z używek, zdrowe odżywianie, unikanie samotności i chronicznego stresu oraz regularne kontrolowanie poziomu witaminy D w organizmie mogę mieć kluczowe znaczenie w uchronieniu się przed demencją o wczesnym początku.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki