Fentanyl śmiertelnym zagrożeniem także w Polsce. Nie żyje 19-latka z Poznania

2024-06-14 10:25

Nie żyje 19-latka z Poznania. Martwą młodą kobietę znaleziono w jednym z mieszkań w stolicy Wielkopolski. Sekcja zwłok i badania toksykologiczne wykazały, że zmarła wskutek przedawkowania fentanylu. Lokalna policja komentuje, jaka jest skala zagrożenia „narkotykiem zombie” w Polsce.

tabletki
Autor: Pixabay

Co to jest fentanyl i jak uzależnia?

Fentanyl, opioid zwany „narkotykiem zombie”, zbiera śmiertelne żniwo już nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i w Europie. Coraz więcej przypadków sięgania po ten narkotyk odnotowywanych jest także w Polsce.

Wiele przypadków zażywania i uzależnienia od fentanylu kończy się śmiercią, ponieważ fentanyl to lek, co do którego nie istnieją techniki odstawienia.

Docelowo miał być stosowany w leczeniu dolegliwości bólowych u nieuleczalnie chorych pacjentów onkologicznych i u pacjentów paliatywnych. Jako narkotyk powoduje więc szybkie i silne uzależnienie, które wyniszcza organizm i prowadzi do zgonu.

Ksiądz z Sosnowca z narkotykami

Nie żyje 19-latka z Poznania, która przedawkowała fentanyl

W Poznaniu znaleziono w jednym z mieszkań martwą 19-latkę. Radio Zet dotarło do informacji o przyczynach zgonu młodej kobiety. Nastolatka zmarła wskutek przedawkowania fentanylu.

Ten syntetyczny opioid może spowodować spowolnienie, a następnie zatrzymanie oddechu i krążenia, a w konsekwencji – śmierć. Toksykolodzy alarmują: wystarczy kilka minut.

Policja z Poznania pracuje nad ustaleniem źródła pochodzenia fentanylu, którym śmiertelnie zatruła się zmarła 19-latka.

Rzecznik wielkopolskiej policji, młodszy inspektor Andrzej Borowiak, przekazał informacje, że trwa śledztwo mające na celu znalezienie osoby, która przekazała ofierze środek odurzający.

Zdaniem policji narkotyków jest dużo, ale fentanylu mało 

Policja zapewnia zarazem, że w rejonie fentanyl nie stanowi dużego zagrożenia: - Poza zgonem 19-latki z Poznania nie było ostatnio podobnej sytuacji – wyjaśnił rzecznik wielkopolskiej policji, Andrzej Borowiak, w rozmowie z Radiem Zet. - Przez ostatnie miesiące, w obrębie Wielkopolski, nasze laboratorium kryminalistyki nie badało takiego specyfiku.

Jak dodał rzecznik policji z Wielkopolski, fentanyl to zjawisko marginalne „w kontekście handlu narkotykami, który wciąż odbywa się na dużą skalę”.

Jednak o tym, że w Polsce z całą pewnością są osoby zażywające fentanyl, świadczą także inne doniesienia medialne, o czym pisaliśmy w artykule Epidemia fentanylu w Polsce dopiero się zaczyna. „Uzależnia bardzo szybko”

Możemy znaleźć także krążące w sieci nagrania pokazujące osoby w charakterystyczny sposób „oderwane” od rzeczywistości, poruszające się w spowolniony sposób.

To właśnie te specyficzne ruchy osób pod wpływem fentanylu spowodowały, że ten środek zyskał miano „narkotyku zombie”. Na podstawie samych nagrań można jednak tylko domniemywać, a nie da się stwierdzić jednoznacznie, że osoby na filmach były pod wpływem właśnie tej substancji.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki