Napoje słodzone a rak jelita grubego. Lepiej ich nie pić!

2021-05-25 15:47

Kobiety, które codziennie spożywały dwa lub więcej napojów z dodatkiem cukru, są bardziej narażone na rozwój raka jelita grubego. O skomentowanie najnowszych doniesień naukowych zwróciliśmy się do onkologa dr. n. med. Tomasza Lewandowskiego z Radomskiego Centrum Onkologii i wiceprezes Fundacji EuropaColon Polska Igi Rawickiej.

Napoje słodzone a rak jelita grubego. Lepiej ich nie pić!
Autor: Getty Images

Najnowsze doniesienia amerykańskich naukowców, które ukazały się na łamach czasopisma Gut, wykazują, że codzienna dawka napojów z cukrem może wpływać na rozwój raka jelita grubego wśród osób przed 50. rokiem życia. Zdaniem autorów badania coraz więcej ludzi przed 50. rokiem życia może być narażonych na raka jelita grubego. Co ważne, jak pokazało badanie, osoby, które urodziły się w 1990 roku, mają dwukrotnie wyższe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i czterokrotne wyższe ryzyko rozwoju raka odbytnicy.

Co odkryli jeszcze naukowcy?

Jak wynika z badań obserwacyjnych, spożywanie napojów z dodatkiem cukru może przyczynić się do wczesnego wystąpienia i progresji choroby w postaci raka jelita grubego wśród kobiet i młodych osób. Każda porcja napojów z dodatkiem cukru zarówno tych ciepłych, jak i zimnych podnosi ryzyko wystąpienia raka jelita grubego. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które są przed 50. rokiem życia. Warto zatem zrezygnować z tych napojów i przekonać się do spożywania ich zdrowych zamienników – wody niegazowanej, gorzkiej herbaty czy niesłodzonej kawy z ewentualnym dodatkiem mleka o obniżonej zawartości tłuszczu.

Badacze zwrócili też uwagę, że dzieci w wieku 13-18 lat powinny ograniczyć dzienną porcję napojów słodzonych cukrem (m.in. napojów energetycznych, owocowych). Dlatego, że zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia raka jelita grubego w tej grupie wiekowej o 32 proc. 

Jak onkolog ocenia wyniki badań?

O skomentowanie najnowszych ustaleń naukowców poprosiliśmy onkologa dr n. med. Tomasza Lewandowskiego z Radomskiego Centrum Onkologii. – Potwierdzają one wpływ czynników środowiskowych takich jak dieta na zachorowanie raka jelita grubego. Wpływ spożywania dużej ilości słodzonych napojów prawdopodobnie występuje też u mężczyzn. Nie dysponujemy takimi danymi, ponieważ badanie, o którym mowa pochodzi z programu obserwacji stanu zdrowia amerykańskich pielęgniarek (Nurse Health Study II) – powiedział lekarz. Jak przekazał, „zachorowania na raka jelita grubego typowo występują po 50. roku życia”.

- Związek napojów słodzonych czy szerzej diety z wcześniejszymi zachorowaniami może w przyszłości skłaniać do wcześniejszego rozpoczynania programu badań przesiewowych – zaznaczył dr n. med. Tomasz Lewandowski w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie.

Co jeszcze sprzyja rozwojowi raka jelita grubego?

W tej sprawie zabrała również głos Iga Rawicka, wiceprezes Fundacji EuropaColon Polska, która stwierdziła, że niniejsze badanie wskazuje na kilka istotnych aspektów. – Po pierwsze większe ryzyko wystąpienia raka jelita grubego u osób poniżej 50. roku życia. Niestety obserwujemy coraz więcej osób, które zaczynają chorować między 35. a 45. rokiem życia. Rak jelita grubego rozwija się w ciągu około 10 lat, nie dając żadnych objawów. Jeśli zatem u 45-letniej pacjentki wykryto 8-centymetrowego guza, to oznacza, że proces chorobowy trwa już kilka lat – wyjaśniła Iga Rawicka w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie.

Podkreśliła również, że „lekarze POZ powinni zwiększyć czujność onkologiczną i nie bagatelizować ewentualnych problemów pacjenta z jelitami”. – Wcześnie wykryty nowotwór jelita grubego jest niemal w 100 proc. wyleczalny – dodała. Wiceprezes Fundacji zwróciła uwagę, że ważna jest też „zmiana stylu życia, w szczególności tego, w jaki sposób się odżywiamy”. Może ona pomóc zapobiec rozwojowi raka jelita grubego. – Z innego badania wiadomo, że nadwaga i otyłość mają znaczący wpływ na rozwój tego nowotworu. Cukrzyca również podnosi ryzyko wystąpienia raka jelita grubego. Kobiety z cukrzycą osiągają ryzyko zachorowania na niego w wieku 46 lat, a mężczyźni rok wcześniej – wytłumaczyła.

Zdaniem wiceprezes Fundacji EuropaColona Polska badanie wykazało, że „spożywanie słodkich (w tym gazowanych, energetyzujących) napojów w wieku 13-18 lat może wpłynąć na podwyższone ryzyko zachorowania na raka jelita grubego aż o 32 proc. znacznie wcześniej, niż przyjęty średni wiek ok. 65 roku życia”. To jest bardzo ważna kwestia, jaka została poruszona przez naukowców.

- Chociaż badanie odnosi się tylko do kobiet, nie oznacza to, że ryzyko wczesnej diagnozy u mężczyzn jest znacząco niższe lub nie występuje wcale  – dodała Iga Rawicka

Psychika a choroba nowotworowa
Sonda
Powiedz nam:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki