Najlepszy moment na odchudzanie może być przed menopauzą. Potwierdzają to badania
Większość kobiet przechodzących menopauzę skarży się na zwiększoną masę ciała. W tym okresie mogą towarzyszyć również uderzenia gorąca oraz zwiększone ryzyko chorób serca i osteoporozy. Nowe badania dowiodły, że najlepszym momentem na prewencję tych dolegliwości jest okres okołomenopauzalny.
Zwiększenie masy ciała w okresie menopauzy jest jednym z częściej występujących dolegliwości. Badania wykazały, że menopauza wiąże się z przyrostem masy tłuszczowej, a także z redystrybucją tłuszczu w kierunku brzucha, przy czym okres okołomenopauzalny jest kluczowym punktem przejściowym dla tych zmian. Menopauza może także powodować utratę beztłuszczowej masy ciała, a także masy kostnej.
Menopauza a tycie
Dotychczas niewiele badań oceniało przejście menopauzy jako niezależny czynnik, który może wpływać na metabolizm. W najnowszym badaniu naukowcy ocenili kobiety na wszystkich etapach menopauzy (przed menopauzą, w okresie okołomenopauzalnym i po menopauzie), aby zrozumieć zmiany w metabolizmie spoczynkowym i wysiłkowym w połączeniu ze składem ciała.
Porównali oni również analizę składu ciała do stylu życia kobiet. Naukowcy wzięli pod uwagę nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej i sen, które są ważnymi czynnikami przyczyniającymi się do zmian w składzie ciała i metabolizmie.
Największe zmiany w ogólnej zawartości tłuszczu zaobserwowano między okresem przed menopauzą a okresem okołomenopauzalnym, co wskazuje, że przejście menopauzy stymuluje zmiany, które później stabilizują się w okresie pomenopauzalnym.
Największe różnice w metabolizmie wysiłkowym zostały zauważone podczas ćwiczeń o umiarkowanej intensywności. Najsłabsza elastyczność metaboliczna (definiowana jako spoczynkowe zużycie energii i wykorzystanie substratów podczas wysiłku) ujawniała się po menopauzie.
Czy da się opóźnić te procesy?
Naukowcy zalecają, aby kobiety w okresie przedmenopauzalnym podejmowały czynności, które pomagają utrzymać beztłuszczową masę ciała, takie jak ćwiczenia oporowe, a także utrzymują lub zwiększają zdolność oksydacyjną podczas ćwiczeń o umiarkowanej lub wysokiej intensywności.
„Badanie to podkreśla niekorzystny skład ciała i zmiany metaboliczne, które zachodzą podczas przechodzenia w menopauzę, które przyczyniają się do wzrostu ryzyka sercowo-naczyniowego związanego z menopauzą. Potrzebne są dodatkowe badania, aby ustalić, czy istnieje możliwość zapobiegania zmianom składu ciała związanym z menopauzą” – mówi dr Stephanie Faubion, dyrektor medyczny NAMS.
Polecany artykuł:
Porady eksperta