Najczęstsze urazy siatkarzy. Po zderzeniu w półfinale kibice łapali się za głowy

2024-08-08 10:43

Już w sobotę 10 sierpnia polscy siatkarze zagrają w finale o złoto Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Dramatyczny półfinał dostarczył nam nie tylko sportowych emocji. Mowa zarówno o niezbyt fortunnych komentarzach, jak i o fatalnym w skutkach zderzeniu dwóch zawodników. Na jakie urazy najbardziej narażeni są siatkarze? Sprawdzamy.

Najczęstsze urazy siatkarzy. Po zderzeniu w półfinale kibice łapali się za głowy
Autor: PAWEL SKRABA / SE / EAST NEWS Najczęstsze urazy siatkarzy. Po zderzeniu w półfinale kibice łapali się za głowy

Polscy siatkarze w finale Igrzysk Olimpijskich 2024

Dramatyczny półfinał polskich siatkarzy przejdzie do historii z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze, zacięta walka trwała 5 setów i szala zwycięstwa przechylała się raz na jedną, raz na drugą stronę. Emocje udzieliły się wszystkim, także komentatorom, którzy w ferworze meczu zapomnieli o wyłączeniu mikrofonów.

Przynieś alkohol na stanowisko! – można było usłyszeć na wizji głos Wojciecha Drzyzgi. W odpowiedzi padł "merytoryczny" komentarz: – Sztuką jest grać ch***wo i wygrać – zauważył błyskotliwie drugi komentator, Tomasz Swędrowski.

Bartosz Kurek kiedyś. Zobacz jak zmieniał się lider polskich siatkarzy!

Kontuzje polskich siatkarzy w półfinale IO 2024

Nie da się jednak ukryć, że na co dzień polscy siatkarze grają na światowym poziomie, czego dowodem jest szereg sukcesów. Na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu również zawalczą w finale. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że ta gra obarczona jest wysokim ryzykiem kontuzji.

Mogliśmy to zobaczyć również w półfinale, gdy Paweł Zatorski oraz Marcin Janusz znaleźli się na kolizyjnym kursie. Obydwaj ucierpieli – Paweł Zatorski, mimo udzielonej pomocy medycznej, do końca spotkania miał problem z ręką i dolegliwości bólowe, a Marcin Janusz musiał zejść z boiska. Pozostaje mieć nadzieję, że stan siatkarzy poprawi się do soboty, aby mogli wspierać swoją grą resztę drużyny w finale.

Najczęstsze kontuzje w siatkówce

Czym jeszcze może „grozić” siatkówka? Pewne typy urazów są charakterystyczne dla tego sportu:

  • Urazy kończyn dolnych – nogi siatkarzy narażone są na kontuzje, z uwagi na wyskoki (i lądowania) czy przykucnięcia. Mimo korzystania z nakolanników, zawodnicy i zawodniczki mają ryzyko urazów kolan (np. uszkodzenia ścięgien, uszkodzenie łąkotki) lub stawów skokowych (np. skręcenia stawu skokowego).
  • Nierzadkie są zerwania lub nadwyrężenia ścięgien, zerwania lub nadwyrężenia więzadeł, zerwania lub nadwyrężenia mięśni, a w skrajnych przypadkach – nawet złamania kończyn.
  • Urazy kończyn górnych - ręce i dłonie siatkarzy również są narażone na szereg urazów. Wśród często spotykanych kontuzji i problemów wymienia się m.in. schodzące paznokcie u rąk (tak samo jak schodzące paznokcie u nóg są cechą rozpoznawalną biegaczy czy piłkarzy), uszkodzenia tkanek palców i dłoni, otarcia, rany, wybicia palców, a także zwichnięcia palców, a nawet złamania
  • Nierzadkie są także uszkodzenia stawów – nadgarstków, łokci, ramion.
  • Jak każdy sport, siatkówka wymaga pracy całym ciałem, w związku z czym u zawodników mogą pojawiać się problemy z kręgosłupem, dyskopatie, dolegliwości bólowe, neuropatie powodowane problemami z kręgosłupem i inne dolegliwości.
  • Siatkarze zmagają się też często z bólem i/lub urazami barków czy obojczyków. 

Jak zmniejszyć ryzyko kontuzji w siatkówce?

Zawodowcy zwykle mają do dyspozycji sztab medyków, fizjoterapeutów, masażystów i trenerów, dbających zarówno o przygotowanie przed treningami i zawodami, jak i regenerację po meczach.

Jeśli na fali popularności siatkówki zechcemy grać amatorsko, warto zadbać o solidną rozgrzewkę przed treningami, optymalne rozciąganie i rolowanie po grze, co pozwoli wzmocnić stawy, ścięgna oraz mięśnie, a co za tym idzie – uniknąć poważnego i trwałego urazu.

Jaki sport powinieneś uprawiać?

Pytanie 1 z 7
Kto jest Twoim ulubionym polskim sportowcem?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki