Najczęstsze NOP-y po szczepieniu na COVID-19. Dane sanepidu

2021-08-24 11:38

Według danych Państwowej Inspekcji Sanitarnej po szczepieniu przeciw COVID-19, do tej pory zgłoszono ponad 14 tys. niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP), z czego ponad 12 tys. należało do grupy łagodnych. Jakie najczęstsze odczyny zgłaszały osoby zaszczepione?

nop
Autor: Getty Images

Od początku realizacji Narodowego Programu Szczepień, czyli od 27 grudnia 2020 r. we wszystkich punktach szczepień podano w sumie ponad 35 mln 824 tys. dawek szczepionki. Od tego momentu Państwowa Inspekcja Sanitarna monitoruje przebieg szczepień oraz gromadzi informacje na temat niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Dr Grzesiowski podsumowuje rok pandemii i mówi, co nas czeka w przyszłości

Czym jest NOP?

NOP, czyli niepożądany odczyn poszczepienny to występujące w określonym czasie po iniekcji pogorszenie stanu zdrowia. Odczyny mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać.

Jakie odczyny poszczepienne zgłaszano?

Poza łagodnymi, czyli zaczerwienieniem i bolesnością w miejscu wkłucia, zgłaszano także m.in.:

  • bóle głowy, 
  • duszność, 
  • omdlenie,
  • gorączka, 
  • zakrzepica żył głębokich, 
  • zawroty głowy, 
  • tachykardia, 
  • porażenie splotu barkowego, 
  • chwilowy spadek ciśnienia tętniczego.

Przypominamy, że po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 zaleca się pozostanie przez ok. 15-30 minut w punkcie szczepień, by w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, potrzebujący mógł otrzymać szybką i profesjonalną pomoc.

Jak podaje PAP: “Informację o rozpoznaniu niepożądanych odczynów poszczepiennych lekarz zgłasza do powiatowego sanepidu w ciągu 24 godzin od podejrzenia lub rozpoznania odczynu. Po wystąpieniu NOP prowadzone jest dochodzenie, czy pozostawał on w związku przyczynowo-skutkowym ze szczepieniem”

Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki