Najczęstsza metoda, którą stosują Polki. Zwiększa ryzyko depresji nawet o 130%

2023-06-16 9:58

Mają wiele korzyści, ale zwiększają ryzyko kilku schorzeń. O tym, że mogą wpływać na nastrój, dyskutowano od dawna. Nowe badania wykazały, że zwiększają ryzyko depresji o 130 proc., a szczególnie narażone są młode kobiety.

Najczęstsza metoda, którą stosują Polki. Zwiększa ryzyko depresji nawet o 130%
Autor: Getty Images Najczęstsza metoda, którą stosują Polki. Zwiększa ryzyko depresji nawet o 130%

Depresja jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób. Chorują na nią ponad 264 miliony osób na całym świecie, a co najmniej 25 proc. kobiet w pewnym momencie życia doświadcza depresji, która wymaga leczenia. Nowe badanie wykazało, że tabletki antykoncepcyjne mogą negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne i prowadzić do depresji.

Choć wpływ tego rodzaju antykoncepcji na nastój był poddawany pod naukową dyskusję od wielu lat, dopiero jedno z najnowszych badań, które do tej pory przeprowadzono, rzuca nowe światło na tę korelację.

Czy antykoncepcja hormonalna jest groźna dla zdrowia

"Pacjenci powinni być informowani o skutkach ubocznych"

Grupa naukowców korzystała z danych brytyjskiego Biobanku, analizując zdrowie ponad ćwierci miliona kobiet od urodzenia aż do menopauzy. Specjaliści zebrali dane o tym, kiedy kobiety pierwszy raz sięgnęły po antykoncepcję hormonalną oraz kiedy zdiagnozowano u nich depresję lub doświadczyły objawów schorzenia bez otrzymania diagnozy.

Eksperci analizowali tabletki antykoncepcyjne zawierające progestagen oraz estrogen. Pierwszy z hormonów przypomina progesteron, zapobiega owulacji i zagęszcza śluz szyjkowy, co uniemożliwia plemnikom przedostanie się do macicy. Z kolei estrogen wpływa na wyściółkę macicy i utrudnia implantację zarodka.

- Chociaż antykoncepcja ma wiele zalet dla kobiet, zarówno lekarze, jak i pacjenci powinni być informowani o skutkach ubocznych zidentyfikowanych w tym i poprzednich badaniach – podkreśliła jedna z autorek analiz Therese Johansson z Wydziału Immunologii, Genetyki i Patologii Uniwersytetu w Uppsali.

Znacząco zwiększają ryzyko depresji u nastolatek

Analizy wykazały, że kobiety, które zaczęły przyjmować pigułki antykoncepcyjne jako nastolatki, miały "o 130 proc. wyższą częstość występowania objawów depresji, podczas gdy analogiczny wzrost wśród dorosłych użytkowników wyniósł 92 proc".

- Silny wpływ tabletek antykoncepcyjnych na nastolatki można przypisać zmianom hormonalnym spowodowanym okresem dojrzewania. Ponieważ kobiety w tej grupie wiekowej doświadczyły już znacznych zmian hormonalnych, mogą być bardziej otwarte nie tylko na zmiany hormonalne, ale także na inne doświadczenia życiowe – zaznaczyła Johansson.

Gdy kobiety kontynuowały terapią hormonalną, częstość występowania depresji zmniejszyła się po pierwszych dwóch latach. Ale podobnych wniosków nie zaobserwowano u nastolatek. Było odwrotnie – nawet gdy zaprzestały stosować tabletki, nadal częstość występowania depresji rosła.

Zalety tabletek antykoncepcyjnych

- Trzeba podkreślić, że większość kobiet dobrze toleruje hormony zewnętrzne, nie odczuwając przy tym negatywnego wpływu na samopoczucie, dlatego tabletki antykoncepcyjne złożone są dla wielu kobiet doskonałą opcją – mówią eksperci. Co więcej, są skuteczną metodą antykoncepcji i pozwalają kobietom unikać nieplanowanych ciąż, a także pomagają zapobiegać innym schorzeniom takim jak rak endometrium.

Mimo to autorzy analiz podkreślają, że to właśnie na pracownikach służby zdrowia spoczywa obowiązek informowania kobiet o powiązaniach między stosowaniem antykoncepcji hormonalnej a depresją oraz potencjalnym ryzyku wystąpienia tej choroby, jako działania niepożądanego.

- Ponieważ w tym badaniu zbadaliśmy tylko złożone tabletki antykoncepcyjne, nie możemy wyciągać wniosków na temat innych opcji antykoncepcyjnych, takich jak minipigułki, plastry antykoncepcyjne, spirale hormonalne, pierścienie dopochwowe – dodaje Johansson i potwierdza, że w kolejnych analizach naukowcy planują zbadać inne metody, by pomóc kobietom podejmować świadome decyzje dotyczące antykoncepcji.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki