Nagła śmierć polskiej artystki. Piosenkarka miała zaledwie 38 lat
Znana i ceniona wokalistka jazzowa, Krystyna Durys zmarła nagle 19 października br. Artystka rozpoznawana była w świecie muzyki swing czy dixieland. Artystka miała tylko 38 lat, jej mąż potwierdził smutne doniesienia.
Krystyna Durys od dziecka była związana ze sceną. Jej kalendarz zapełniony był planowanymi występami, a jeszcze 12 października dziękowała Sokołowskiemu Ośrodkowi Kultury za piękne wydarzenie. Nic nie wskazywało na to, że za kilka dni odejdzie na zawsze.
Jak zmarła Krystyna Durys? “Odszedł dzisiaj wielki talent”
Artystka zmarła na skutek zawału serca. Pomimo młodego wieku nie udało się jej uratować, a mąż wokalistki, Adam Zagrodzki potwierdził medialne doniesienia. Opublikował na Facebooku wymowną grafikę, którą opatrzył podpisem “Odszedł dzisiaj wielki talent”.
W mediach społecznościowych fani, przyjaciele i współpracownicy udostępniają wspomnienia, kadry i wyrazy współczucia.
- Z ogromnym bólem i niedowierzaniem przyjęliśmy informację o nagłym odejściu Krystyny Durys. Pani Krystyna od lat wspierała swym Ogromnym Talentem i Wrażliwością nasze inicjatywy. Zawsze chętnie odpowiadała na nasze zaproszenie. To Wielka Strata dla Sceny Muzycznej na Świecie. Talent, Wdzięk, Elegancja, Radość jaki wnosiła na scenę zawsze pozostanie w pamięci - napisało Stowarzyszenie Dlaczego NIE.
Kim była Krystyna Durys? Ciekawa postać
Choć już jako 7-letnia dziewczynka była częścią wokalno-tanecznej grupy działającej przy Domu Kultury w Sopocie, to jej plany zawodowe miały różne oblicza. Artystka studiowała biologię molekularną na Uniwersytecie Gdańskim. Później rozpoczęła edukację jako technik farmacji, a następnie rozwijała się w dziedzinie terapii zajęciowej.
Mimo to nie zrezygnowała z pasji jaką bez wątpienia była muzyka. Stała się profesjonalną solistką, która koncertowała niemal dzień po dniu. Występowała na festiwalach w Polsce i na świecie. Była laureatką 44. Old Jazz Meeting - Złota Tarka w Iławie oraz zdobywczynią drugiego miejsce w kategorii "Nowa Nadzieja" w ankiecie Jazz Forum w 2016 roku. W tym samym roku była nominowana do Grand Prix Melomani.
Durys pełniła także funkcję prezeski Stowarzyszenia kulturalnego "Alis Culturae". We wspomnieniach znajomi i przyjaciele opisują wokalistkę jako ciepłą osobę, która pielęgnowała pamięć artystów z dawnych lat. Nagła śmierć 38-letniej solistki wstrząsnęła muzycznym światem.
Zawał serca - objawy, których nie wolno lekceważyć
O zawale serca mówimy kiedy dochodzi do niedokrwienia mięśnia sercowego. W tętnicach wieńcowych nagle blokuje się przepływ krwi. Następstwem zdarzenia jest martwica dlatego tak istotne jest to w której tętnicy dojdzie do zaburzenia przepływu. Od tego zależy jak rozległy jest zawał i czy pacjent przeżyje.
Objawy zawału są dość zróżnicowane, a kiedy atak niedokrwienny obejmuje małą tętnicę to można nawet nie odczywać żadnych symptomów. Natomiast do najbardziej popularnych i charakterystycznych sygnałów świadczących o zawale należą:
- ból w klatce piersiowej (dławiący, piekący, gniotący, silny, promieniujący do szyi lub lewej ręki, wywołany przez wysiłek lub stres);
- nudności,
- bóle brzucha,
- omdlenia,
- stan podgorączkowy,
- zimne poty,
- bladość skóry,
- uczucie zmęczenia,
- atak paniki, uczucie lęku,
- kołatanie serca.
Każdy organizm jest inny zatem zespół objawów może obejmować tylko kilka z wymienionych przykładów. Niemniej jednak jeśli zaobserwujemy u siebie lub innej osoby opisane symptomy należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe, a w przypadku utraty przytomności poszkodowanego udzielić mu pierwszej pomocy.
W przypadku zawału cenne są pierwsze minuty, dlatego po udrożnieniu dróg oddechowych i ułożeniu chorego w pozycji bezpiecznej należy niezwłocznie przystąpić do resuscytacji krążeniowo oddechowej (RKO). Przypominamy 2 wdechy, 30 uciśnięć. Czynność kontynuować do przyjazdu pogotowia.