Nadzór (dozór) epidemiologiczny: czym jest? Ile trwa nadzór epidemiologiczny?
Nadzór epidemiologiczny to pojęcie, które istnieje od dawna, lecz w czasie pandemii koronawirusa słyszymy o nim wyjątkowo często. A ponieważ nadzorem epidemiologicznym może być objęty każdy z nas, warto wiedzieć nie tylko, czym jest nadzór (dozór) epidemiologiczny i kto go zaleca, ale również na czym polega i ile trwa nadzór epidemiologiczny.
Nadzór epidemiologiczny nie bez powodu kojarzy się z kwarantanną lub izolacją domową, gdyż jest to jedna z sytuacji, jaka może dotyczyć osób narażonych na kontakt z koronawirusem. Wbrew pozorom nie jest to jednak to samo.
Nadzór (dozór) epidemiologiczny to sytuacja, kiedy osoba narażona na kontakt z koronawirusem musi bacznie obserwować swój stan zdrowia i dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, a także do minimum ograniczyć zarówno wyjścia z domu, jak i kontakty z innymi osobami.
Jednak w odróżnieniu od kwarantanny osoby objęte nadzorem epidemiologicznym mogą wychodzić z domu, gdyż nadzór taki jedynie "zaleca ograniczenie" kontaktów i opuszczania miejsca zamieszkania do sytuacji niezbędnych, lecz ich nie zakazuje.
Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Jeśli w tym czasie stan osoby objętej nadzorem ulegnie pogorszeniu, należy skontaktować się z inspekcją sanitarną oraz z lekarzem POZ.
O tym, czy dana osoba zostanie objęta kwarantanną, czy tylko nadzorem decyduje inspektor sanepidu po przeprowadzeniu wywiadu epidemiologicznego, w trakcie którego ustala typ oraz długość kontaktu z osobą zarażoną koronawirusem - i na tej podstawie decyduje, czy w trakcie tego kontaktu zaistniało ryzyko narażenia na zakażenie.
Nadzór epidemiologiczny może dotyczyć np. osób, które pracują w tym samym budynku, w którym pracuje osoba zakażona koronawirusem, ale nie miały z nią bezpośredniego kontaktu.
Polecany artykuł:
Porady eksperta