Nadzieja dla chorych z drobnokomórkowym rakiem płuca
Komisja Europejska dopuściła do obrotu produkt leczniczy z substancją atezolizumab. Za zgodą Komisji będzie on stosowany do leczenia skojarzonego z chemioterapią w leczeniu początkowym u osób dorosłych z rozległym rakiem drobnokomórkowym płuca.
Rak płuca jest główną przyczyną zgonów z powodu choroby nowotworowej na całym świecie. Każdego roku z powodu tej choroby umiera 1,76 mln osób. Oznacza to ponad 4800 zgonów każdego dnia.
Rak płuca dzieli się na dwa główne typy: niedrobnokomórkowy rak płuca (NDRP) i drobnokomórkowy rak płuca (DRP), przy czym ten drugi stanowi ok. 15 proc. wszystkich przypadków raka płuca. DRP ma charakter agresywny. Charakteryzuje się szybkim wzrostem i wczesnym rozwojem przerzutów. Przy DRP, większość, bo ok. 70 proc. pacjentów diagnozowanych jest w tzw. fazie rozległej, co często oznacza niekorzystne rokowania.
Wprowadzenie na rynek atezolizumabu to ważna, niosąca nadzieję informacja dla pacjentów z DRP. Jest to bowiem pierwsza immunoterapia przeciwnowotworowa skojarzona z chemioterapią dostępna w Europie w leczeniu początkowym rozległego drobnokomórkowego raka płuca. Badania wykazały, że leczenie skojarzone skutkowało istotnym wydłużeniem przeżycia całkowitego i czasu przeżycia wolnego od progresji choroby po raz pierwszy od 20 lat.
Opracowano na podstawie: materiały prasowe
Polecany artykuł:
Porady eksperta