Nadciśnienie zobaczysz w oczach. Odkryto ciekawą zależność
Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Okazuje się, że można z nich wykryć wiele chorób, które początkowo nie dają objawów. Najnowsze badanie udowodniło związek między kształtem naczynek krwionośnych a rozwojem nadciśnienia i chorób serca.
Analiza oparta na sztucznej inteligencji przeprowadzona przez naukowców z St George's Univeristy of London, wykazała, że poskręcane naczynka w oku są związane z wyższym ryzykiem nadciśnienia tętniczego i chorób serca.
Kształt naczynek w oku a choroby serca
Zależność między kształtem naczynek a rozwojem chorób serca i nadciśnienia udowodniono po przeprowadzeniu serii badań siatkówki i DNA na grupie prawie 53 tys. osób. Badacze odkryli 119 obszarów w ludzkim genomie, które pomagają określić kształt i rozmiar naczyń krwionośnych w tylnej części oka. Okazuje się, że mogą one dostarczać informacje dotyczące zdrowia pacjenta.
Jak podkreśla prof. Christopher Owen, epidemiolog i autor badania, dotychczas twierdzono, że ciśnienie krwi jest odpowiedzialne za skręcenie naczynek. Badanie udowodniło, że w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie.
- Ta informacja genetyczna jest istotnym elementem układanki w naszym rozumieniu i może utorować drogę nowym terapiom w przyszłości. Obrazowanie siatkówki jest już podstawą pracy najlepszych optyków. Nasza analiza AI tych obrazów w ramach rutynowych kontroli wzroku może być łatwo przeprowadzona w ramach kontroli zdrowia w celu zidentyfikowania osób z wysokim ryzykiem rozwoju nadciśnienia tętniczego lub chorób serca i potrzebujących wczesnej interwencji - powiedział prof. Owen.
Jak podkreślają badacze, wykonanie obrazów tylnej części oka przedstawiających siatkówkę, naczynia krwionośne i nerwy, są łatwe do wykonania w wysokiej rozdzielczości. Dlatego ich monitorowanie może wiele powiedzieć o zdrowiu naszego serca.
Choć wcześniejsze badania wykazały, że kształt i rozmiar naczyń krwionośnych w oku może być związany z występowaniem różnych jednostek chorobowych, w tym cukrzycy, chorób serca, otyłości czy nadciśnieniem, do tej pory nie było wiadomo, jaką rolę odgrywa genetyka w określaniu cech tych naczynek.
Jak badacze doszli do tych wniosków?
By znaleźć odpowiedź na nurtujące badaczy kwestie, przeprowadzono analizę obrazów siatkówki 52798 osób, pobranych z brytyjskiego Biobanku. W analizie obrazów została zastosowana technologia sztucznej inteligencji, która pozwala na szybkie rozróżnienie typów naczyń krwionośnych (tętnic i żył) oraz ich pomiaru - szerokości i skręcenia.
Następnie przeprowadzono badanie asocjacyjne całego genomu w celu ustalenia podobnych cech genetycznych naczyń krwionośnych. Okazało się, że istnieje 119 sekcji ludzkiego genomu, które są związane z kształtem i rozmiarem naczyń krwionośnych siatkówki.
89 z nich powiązana jest ze skręceniem naczyń krwionośnych, a cecha ta okazała się najsilniej uwarunkowana genetycznie. Ponadto stwierdzono, że wysoki poziom skręcenia naczyń wiąże się z wysokim ciśnieniem krwi oraz chorobami serca.