Na żołądek i na kaszel. Domową miksturę zrobisz z liści, które masz w kuchni

2024-01-18 16:41

Sezon na infekcje w pełni. W przebiegu wielu chorób pojawia się uporczywy kaszel. Pozbycie się go bywa trudne, ale nie jest – oczywiście – niemożliwe. Dokuczliwy kaszel można skutecznie złagodzić, sięgając po naturalne składniki. Sprawdź mało znany przepis na domowy syrop.

Napar z liści laurowych
Autor: Getty Images

Naturalny sposób na kaszel

Naturalną miksturę na kaszel przygotujemy z liści, które zwykle traktujemy jako aromatyczny dodatek do potraw. Liście laurowe, bo o nich mowa, doskonale sprawdzą się w walce z objawami infekcji, takimi jak kaszel czy stan podgorączkowy.

Syrop z liści laurowych ma też istotny atut, jakim jest niezły smak i aromat, szczególnie w porównaniu z niewątpliwie skutecznym, ale specyficznie pachnącym syropem z cebuli.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 13 Witamina C

Liście laurowe na infekcje i dolegliwości żołądkowe

Na czym polega zbawienna moc liści laurowych? Uważa się, że działają pomocniczo w przypadku dolegliwości żołądkowych, ułatwiają uporanie się ze wzdęciami się ze wzdęciami czy niestrawnością, sprzyjają prawidłowej pracy układu pokarmowego.

Z kolei sukces w walce z przeziębieniami, to zasługa obecności takich związków, jak cineol i eugenol, które mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Ponadto liście laurowe mają właściwości przeciwzapalne, z uwagi na obecność linalolu i kamfory.

Te składniki korzystnie wpływają na układ oddechowy i, mimo infekcji, pozwolą ci odetchnąć pełną piersią. Zawarte w liściach laurowych olejki eteryczne, dzięki wykrztuśnemu działaniu, pomagają w pozbywaniu się nadmiaru wydzieliny.

Przepis na syrop z liści laurowych

Jak przygotować tę niezrównaną domową miksturę na kaszel? Wystarczą trzy składniki, które na pewno znajdziesz w kuchni.

  • liście laurowe – trzy duże sztuki
  • miód – pięć łyżek
  • cytryna – sok wyciśnięty z jednej sztuki

A oto instrukcja, jak przygotować cenny napar, który pozwoli uporać się z kaszlem. Zagotuj 2 litry wody z dodatkiem liści laurowych. Po dojściu do wrzenia gotuj wywar przez kwadrans. Ten czas pozwoli na wydobycie pełni aromatu liście laurowych, a także na uzyskanie maksimum korzyści z ich właściwości.

Następnie wyłów liście, a po przestudzeniu dodaj do wody sok z jednej cytryny i miód. Bardzo ważne jest, aby nie dodawać miodu do wrzątku, gdyż wówczas traci swoje cenne właściwości. 

Syrop z liści laurowych - zalety i przeciwwskazania

Naturalne sposoby, udowodnione empirycznie przez wiele pokoleń ludzi, którzy je stosowali z powodzeniem, cechują się skutecznością, ale to nie koniec ich zalet. Ponadto są zwykle tańsze niż apteczne leki, jak również zwykle nie wchodzą w szkodliwe interakcje z innymi medykamentami.

Jeśli kaszel nie ustępuje, ale się nasila, a do tego pojawiają się duszności, zwiększa ilość wydzieliny, zauważalne jest krwioplucie, narastająca gorączka lub inne objawy, które niepokoją, należy pilnie skontaktować się z lekarzem. Podobnie należy postąpić, jeśli po syropie z liści laurowych wystąpią objawy alergii.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki