Na tę chorobę nie ma lekarstwa. Witamina D może zmniejszyć ryzyko aż o 40 proc.
Codzienne zażywanie witaminy D może obniżyć ryzyko zachorowania na demencję. Zdaniem naukowców witamina ta może pomóc ograniczyć gromadzenie się w mózgu blaszek amyloidowych i białek tau, których złogi są związane z demencją i jej najczęstszą postacią - chorobą Alzheimera. Odkryli też, kiedy warto ją zażywać, by miała takie działanie.
Liczba osób dotkniętych demencją - schorzeniem, w którego przebiegu obniża się sprawność umysłowa i funkcje mózgu takie jak pamięć, myślenie czy rozumienie - rośnie z dekady na dekadę.
Naukowcy poszukują nie tylko skutecznego leku na demencję, ale też sposobu, by jej zapobiegać. Obiecującą metodą może okazać się suplementacja witaminy D. Witamina ta uczestniczy w usuwaniu z mózgu amyloidu, może również pomóc chronić mózg przez nagromadzeniem się białek tau, zaangażowanych w rozwój demencji, w tym choroby Alzheimera.
Lepsze efekty obserwowano u kobiet
Autorami najnowszego badania są naukowcy z Exeter University i Calgary's Hotchkiss Brain Institute w Kanadzie. W ich badaniu uczestniczyło 12 388 osób z amerykańskiego National Alzheimer's Coordinating Centre, średnia wieku badanych wynosiła 71 lat i na początku badania nie mieli demencji. Ok. 4600 osób zażywało codziennie witaminę D.
W ciągu następnych 10 lat demencję wykryto u 2696 osób. Trzy czwarte (2017 osób) nie przyjmowało w tym czasie suplementów.
Szczegółowa analiza wykazała, że wśród osób, które przyjmowały witaminę D, było o 40 proc. mniej przypadków demencji niż u tych, którzy jej nie zażywali. Zaobserwowano, że większe korzyści z jej przyjmowania odniosły kobiety, a także osoby, które nie były nosicielami genu APOEe4, zwiększającego ryzyko choroby Alzheimera.
"Szczególnie korzystna może być wczesna suplementacja"
Badaniami kierował prof. Zahinoor Ismail z University of Calgary i University of Exeter.
„Ogólnie rzecz biorąc, znaleźliśmy dowody sugerujące, że szczególnie korzystna może być wczesna suplementacja, jeszcze zanim pogorszą się funkcje poznawcze" - stwierdził.
„Wyniki badania sugerują, że przyjmowanie suplementów witaminy D może być korzystne w zapobieganiu lub opóźnianiu demencji, ale teraz potrzebujemy badań klinicznych, aby potwierdzić, że tak jest naprawdę” - dodał ekspert.
Jak wyjaśnił, nie było to również badanie kliniczne, dlatego nie wiadomo, jakie konkretnie dawki witaminy D przyjmowali poszczególni jego uczestnicy. "Każdy, kto rozważa suplementację witaminy D, powinien przyjmować ją zgodnie z zaleceniami lekarza" - podkreślił prof. Ismail.