Na te badania skieruje pielęgniarka. Koniec z czekaniem w kolejce do lekarza

2024-04-04 7:28

Ministerstwo Zdrowia chce rozszerzyć zakres kompetencji pielęgniarek. Trwają prace nad projektem rozporządzenia w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego. Sprawdzamy, co dokładnie ulegnie zmianie.

Na te badania skieruje pielęgniarka. Koniec z czekaniem w kolejce do lekarza
Autor: Fot. Getty Images

Do tej pory pielęgniarki miały ograniczone pole manewru w niektórych sytuacjach. Możliwość działania blokowały obowiązujące przepisy, które wymagały, by w pierwszej kolejności to lekarz zlecił określone badanie. Nowe zasady przewidują inne rozwiązanie.

Pielęgniarka zdradza jak wygląda wypis pacjenta. Nie chcą siadać na wózkach

Skierowanie od pielęgniarki. Jakie badania wykonamy szybciej?

W marcu Ministerstwo Zdrowia skierowało projekt rozporządzenia do konsultacji publicznych. W uzasadnieniu widnieje zapis, który wyjaśnia, że celem zmian legislacyjnych jest a rozszerzenie uprawnień pielęgniarki w zakresie medycznych czynności ratunkowych przewidzianych do samodzielnego wykonywania. 

Oznacza to, że kiedy przepisy wejdą w życie, pielęgniarka lub położna będzie miała prawo wykonać następujące czynności bez uprzedniego zlecenia lekarskiego:

  • wykonywanie dojścia doszpikowego przy użyciu gotowego zestawu oraz podawanie produktów leczniczych drogą doszpikową, jeżeli ukończyła kurs specjalistyczny lub kurs kwalifikacyjny lub posiada tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa, jeżeli program kursu lub specjalizacji obejmowały treści kształcenia z tego zakresu;
  • pobieranie materiału z górnych dróg oddechowych od pacjenta oraz wykonywanie testów antygenowych na obecność wirusów;
  • wykonywanie badania USG według protokołów ratunkowych, pod warunkiem ukończenia kursu z USG w ratownictwie medycznym, certyfikowanego przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. 

Rozwiązanie to ma pomóc pacjentom, którzy wymagają interwencji w nagłych sytuacjach i czekanie na zlecenie lekarza tylko opóźnia proces diagnostyczny. Ponadto wnioskodawcy zaznaczają, że wprowadzenie zmian ma na celu ujednolicenie uprawnień pielęgniarek z uprawnieniami ratowników medycznych w zakresie realizacji medycznych czynności ratunkowych.

Nie tylko badania. Nowe uprawnienia dla pielęgniarek

Pacjenci nie tylko będą mieli szansę szybciej wykonać USG, czy pobrać materiał z dróg oddechowych, ale także otrzymają określone leki w nagłych sytuacjach. To kolejne uprawnienie pielęgniarek, które pozwoli zareagować bez uprzedniego zlecenia pozyskanego od lekarza. Oznacza to, że projekt rozporządzenia rozszerza katalog leków, które mogą być samodzielnie podane przez pielęgniarkę. W uzasadnieniu wymieniono następujące produkty lecznicze:

  • Noradrenalinum – lek stosowany w przywracaniu ciśnienia tętniczego krwi w przypadku ostrego niedociśnienia tętniczego,
  • Prasugrel (po teletransmisji EKG i konsultacji z lekarzem oceniającym zapis EKG) – lek przeciwpłytkowy nowej generacji podawany w ostrych zespołach wieńcowych jako przygotowanie do angioplastyki,
  • Tranexamic acid – lek o działaniu przeciwkrwotocznym, niezbędny do leczenia krwotoków spowodowanych uogólnioną lub miejscową fibrynolizą.

Na ten moment wciąż trwają prace legislacyjne, natomiast zgodnie z prawem rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Będziemy monitorować sytuację.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki