Na taki czas potrafi się skupić dorosły. Jeśli twój wynik jest inny, zacznij się martwić

2024-10-14 10:15

Problemy z utrzymaniem koncentracji i rozpraszanie się nawet najmniejszymi rzeczami, to problem, z którym zmaga się coraz więcej osób. W szczególności w dzisiejszych czasach, kiedy to smartfony i komputery zajmują większość naszej uwagi. Jak długo jednak przeciętny człowiek pozostaje skupiony?

Na taki czas potrafi się skupić dorosły. Jeśli twój wynik jest inny, zacznij się martwi
Autor: fot. Getty Images Na taki czas potrafi się skupić dorosły. Jeśli twój wynik jest inny, zacznij się martwi

W Wielkiej Brytanii przeprowadzony został sondaż na grupie 2 tysięcy osób. Eksperci próbowali sprawdzić, jak wygląda zdolność koncentracji uwagi u dorosłych. Okazuje się, że jest o wiele gorzej niż w poprzednich latach.

Jak długo ludzie pozostają skupieni? Wyniki gorsze niż wcześniej

Według wyników przeprowadzonej ankiety, przeciętny człowiek potrafi skupić się na jednym zadaniu zaledwie przez 17 minut i 10 sekund. Ten wynik i tak jest jednak sukcesem w porównaniu do pokolenia Z.

Prawie połowa respondentów w wieku od 18 do 24 lat przyznała, że potrafią się rozpraszać w czasie krótszym niż 60 sekund. Dla porównania, dla osób w wieku 65 lat i starszych, odsetek osób, które przyznały podobnie wynosił 7 procent.

Wyniki te są niestety uzależnione od współczesnego stylu życia. Dźwięki i wibracje, które wydobywają się z zegarków, telefonów, komputerów czy tabletów odgrywają kluczową rolę jeśli chodzi o pogarszanie się zdolności koncentracji.

Ponad jedna trzecia ankietowanych przyznała, że w ostatnich latach ich zdolność koncentracji znacząco się pogorszyła.

Poradnik Zdrowie: Sprawdzone sposoby na problemy z koncentracją

Problemy z koncentracją? Nie tylko technologia może być powodem

Eksperci jednak podkreślają, że winna temu jest nie tylko technologia, ale również stres i zmęczenie. Nie od dziś wiadomo, że te dwa czynniki sprawiają, że ludzie mają problem z utrzymaniem koncentracji. 

Na koncentracje może również wpływać zmęczenie oraz głód - przynajniej jeśli chodzi o czynniki związane ze stylem życia. Istnieje bowiem również wiele schorzeń, które mogą powodować problemy z utrzymaniem koncentracji. Wśród nich można wymienić:

  • demencję
  • wstrząs mózgu
  • zespół przewlekłego zmęczenia
  • ADHD
  • zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu
  • padaczkę
  • zaburzenie afektywne dwubiegunowe
  • depresję.

Jeśli chodzi o samą niemożność do koncentracji, to wpływa ona na ludzi na różne sposoby. Może polegać ona na niezdolności do zapamiętania rzeczy, które wydarzyły się niedawno, trudności z usiedzeniem w miejscu czy z jasnym myśleniem.

Również częste gubienie rzeczy czy trudności z zapamiętaniem gdzie się znajdują może być spowodowane niezdolnością do koncentracji. Wśród "objawów" znajdują się również niezdolność do podejmowania czy wykonywania skomplikowanych zdań, brak anergii oraz popełnianie nieostrożnych błędów.

Zobacz także: Sposoby na dobrą pamięć i koncentrację

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki