Na sygnale, odc. 703: Tajemniczy przypadek krwotoku. Ratownicy nie mają łatwego zadania

2025-04-08 12:00

W 703. odcinku "Na sygnale" zespół ratowników zostaje wezwany do mężczyzny, którego stan zdrowia uległ nagłemu pogorszeniu. W trakcie interwencji okazuje się, że doszło u niego do krwawienia z przewodu pokarmowego. Sytuacja jest poważna, a medycy muszą działać błyskawicznie.

Na sygnale, odc. 703: Tajemniczy przypadek krwotoku. Ratownicy nie mają łatwego zadania
Autor: Getty Images

"Na sygnale" odc. 703: Groźne krwawienie z przewodu pokarmowego

"Na sygnale" to serial ukazujący codzienne wyzwania ratowników medycznych, którzy nieustannie stają w obliczu trudnych, pełnych napięcia sytuacji. Każdy odcinek to nowa historia i kolejne decyzje, od których zależy ludzkie życie.

W 703. odcinku (emisja: wtorek 8 kwietnia, godz. 21:55) napięcie sięga zenitu. Zespół Benia staje przed trudnym wyzwaniem - musi odkryć, co dokładnie spowodowało krwawienie z przewodu pokarmowego u jednego z pacjentów.

W tym samym czasie jego syn, który wcześniej cieszył się dobrym zdrowiem, nagle dostaje wysokiej gorączki i kataru. Choć przypadki te na pierwszy rzut oka wydają się niezwiązane, lekarze muszą postawić właściwą diagnozę i pomóc mężczyźnie oraz jego synowi.

Pierwsza pomoc - jak udzielić pierwszej pomocy?
Poradnik Zdrowie Google News

Objawy krwawienia z przewodu pokarmowego

Krwawienie z przewodu pokarmowego to stan, w którym dochodzi do utraty krwi z jakiejś części układu pokarmowego, takiej jak przełyk, żołądek, jelita czy odbytnica. Krwotok może objawiać się różnorodnymi symptomami, w zależności od jego lokalizacji oraz przyczyny. Jednym z najczęstszych symptomów jest obecność krwi w wymiotach, może ona przybierać różną postać - od jasnoczerwonej aż po ciemną, przypominającą fusy od kawy.

Innym charakterystycznym objawem jest obecność krwi w stolcu. Jeśli źródło krwawienia znajduje się w dolnej części układu pokarmowego (np. w jelicie grubym lub odbytnicy) to krew jest jasna. Z kolei ciemny, smolisty kał, nazywany melaną, wskazuje na uszkodzenie wyższych partii przewodu pokarmowego, takich jak żołądek.

Dodatkowo krwawieniu mogą towarzyszyć objawy ogólne, takie jak osłabienie, zawroty głowy, bladość skóry, a w przypadkach bardziej zaawansowanych także omdlenia. W wyniku utraty krwi może dojść do niedokrwistości, której symptomy obejmują zmniejszoną tolerancję wysiłku, zmęczenie i osłabienie. Ponadto, jeśli krwawienie jest obfite lub przewlekłe, może wystąpić spadek ciśnienia tętniczego, przyspieszenie akcji serca i oddechu, co wskazuje na wstrząs hipowolemiczny.

Warto zaznaczyć, że nie każde krwawienie z przewodu pokarmowego jest widoczne gołym okiem. Czasami krew występuje w tak małych ilościach, że jej obecność zostaje wykryta tylko w badaniach laboratoryjnych.

Przyczyny krwawienia z przewodu pokarmowego

Najczęstsze przyczyny krwawienia z przewodu pokarmowego to:

  • wrzody żołądka i dwunastnicy - krwawienie to powszechny objaw uszkodzenia błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy, wrzody mogą być wynikiem zakażenia Helicobacter pylori lub nadużywania leków,
  • żylaki przełyku - poszerzone żyły w dolnej części przełyku mogą pęknąć i spowodować masywne krwawienie.
  • zapalenie błony śluzowej żołądka - uszkodzenie naczyń krwionośnych w wyniku infekcji lub nadużywania alkoholu i leków może prowadzić do krwawienia.
  • nowotwory przewodu pokarmowego - rak przełyku, żołądka czy jelita grubego może skutkować nagłym krwawieniem,
  • polipy i choroby zapalne jelit - polipy mogą pęknąć, a choroby zapalne jelit zwiększają ryzyko krwawienia,
  • pęknięcie aorty brzusznej - pęknięcie tętniaka aorty powoduje silne krwawienie, które może zagrażać życiu,
  • hemoroidy - powiększone żyły w okolicy odbytu mogą pęknąć i powodować krwawienie, zwłaszcza podczas wypróżnień,
  • zatrucia pokarmowe i infekcje - infekcje bakteryjne mogą powodować zapalenie przewodu pokarmowego, które zwiększa ryzyko krwawienia,
  • urazy przewodu pokarmowego - urazy w obrębie brzucha mogą prowadzić do krwawienia z przewodu pokarmowego,
  • stosowane leki - leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, mogą podrażnić błonę śluzową i spowodować krwawienie.

Pierwsza pomoc w przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego

Pierwsza pomoc w przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego zależy od objawów i stanu pacjenta. Natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Staraj się uspokoić pacjenta i pomóż mu przyjąć odpowiednią pozycję. Jeśli krwawienie dotyczy górnych dróg pokarmowych, lepiej jest, aby usiadł, tym samym zmniejszy się ryzyko zadławienia lub aspiracji krwi do płuc. W przypadku silnego krwawienia obserwuj oddech i tętno pacjenta. Jeśli wystąpią duszności lub osłabienie, kontroluj puls i w razie pogorszenia stanu przejdź do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Jeśli pacjent staje się bardzo blady, zimny w dotyku, ma szybkie tętno, przyspieszony oddech lub czuje się osłabiony, może to wskazywać na wstrząs hipowolemiczny, czyli stan wynikający z utraty dużej ilości krwi.

W takim przypadku trzeba jak najszybciej uzyskać pomoc medyczną. Pamiętaj, że w przypadku krwawienia niewskazane jest podawanie picia, jedzenia lub jakichkolwiek leków.

SuperZdrowi
Światowy Dzień Zdrowia. SuperZdrowi
Video Player is loading.
Czas 0:00
Czas trwania 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Pozostały czas 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      Reklama

      Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki