"Na sygnale”, odc. 698: Mężczyzna ma załamanie nerwowe. Wiedziałbyś, jak rozpoznać objawy?
W odcinku 698 serialu "Na sygnale" widzowie będą świadkami dramatycznej sytuacji - mężczyzna przechodzi załamanie nerwowe w miejscu pracy. Taki stan może spotkać każdego i często jest wynikiem długotrwałego stresu. Jakie są jego objawy? Jak reagować, by pomóc osobie w kryzysie?

"Na sygnale", odc. 698: Załamanie nerwowe w miejscu pracy
Serial "Na sygnale" ukazuje codzienne wyzwania, z jakimi mierzą się ratownicy medyczni. Każdego dnia stają w obliczu trudnych i emocjonujących sytuacji, kiedy błyskawicznie muszą podejmować decyzje, by ratować życie pacjentów. Każdy odcinek to nowa, pełna napięcia historia, pokazująca realia ich wymagającej pracy.
W odcinku 698 (premiera 31 marca, poniedziałek 21:55) nie zabraknie emocji. Alek odkrywa, że jego narzeczona ponownie rozpoczęła współpracę z paparazzi i informuje agencję o ich wspólnym życiu, z czego nie jest zadowolony.
Gdy próbuje odebrać zamówiony przez swoją ukochaną bukiet, spotyka pracownika, który znajduje się w trudnym stanie emocjonalnym i przechodzi załamanie nerwowe. Zamiast radości z realizacji zamówienia, staje w obliczu zaskakującej sytuacji, która zmienia jego plany. Czy ty wiedziałabyś, jak zachować się w takiej sytuacji?

Co to jest załamanie nerwowe?
Załamanie nerwowe to termin, który odnosi się do stanu, w którym osoba nie jest w stanie poradzić sobie z silnym stresem, emocjonalnym przeciążeniem lub trudnościami życiowymi.
Zgodnie z danymi National Institute of Mental Health (NIMH) około 1 na 5 dorosłych osób w USA zmaga się z problemami w zakresie zdrowia psychicznego, chociaż nie wszystkie przypadki są zgłaszane i diagnozowane.
Ponadto American Psychological Association (APA) podaje, że ponad 70 proc. dorosłych Amerykanów przyznaje, że doświadcza codziennego stresu, który może doprowadzić do wystąpienia załamania nerwowego.
Jak rozpoznać załamanie nerwowe?
Załamanie nerwowe, chociaż nie jest oficjalnie uznawane za jednostkę chorobową w systemie klasyfikacji zaburzeń psychicznych, jest rozumiane jako reakcja na przewlekły stres, kiedy normalne funkcjonowanie jest utrudnione lub niemożliwe.
Objawy emocjonalne:
- skrajne zmiany nastroju - osoby z załamaniem nerwowym często przeżywają intensywne wahania nastroju,
- poczucie przytłoczenia - jednym z kluczowych objawów jest poczucie, że aktualna sytuacja jest nie do zniesienia,
- depresja i poczucie beznadziei - osoby przechodzące załamanie nerwowe mogą odczuwać smutek i utratę zainteresowania rzeczami, które wcześniej dawały im radość,
- niepokój i lęk - wiele osób doświadcza silnego niepokoju, zwłaszcza na myśl o przyszłości,
- wybuchy płaczu lub niekontrolowane emocje - mogą występować bez wyraźnego powodu, są wynikiem nagromadzenia stresu i napięcia,
- poczucie winy i samokrytyka - osoby w kryzysie obwiniają się za wszystkie niepowodzenia życiowe,
- nadmierna analiza - załamanie nerwowe prowadzi nadmiernej analizy i paraliżu decyzyjnego,
- myśli samobójcze - w skrajnych przypadkach osoby w stanie załamania nerwowego mogą mieć myśli samobójcze.
Objawy fizyczne:
- problemy ze snem - osoby doświadczające załamania nerwowego często skarżą się na trudności z zasypianiem lub częste pobudki w nocy,
- zaburzenia apetytu - w wyniku silnego stresu, w zależności od indywidualnej reakcji, apetyt maleje lub gwałtownie wzrasta,
- bóle głowy - są wynikiem napięcia emocjonalnego, braku snu i chronicznego stresu,
- bóle ciała - mogą występować bóle mięśniowe lub bóle w klatce piersiowej, a także inne objawy somatyczne związane ze stresem,
- problemy z układem pokarmowym - dość powszechne są bóle brzucha, zaparcia, biegunki czy wzdęcia, które są wynikiem wpływu stresu na układ pokarmowy,
- zawroty głowy - niektóre osoby mogą doświadczać zawrotów głowy i ogólnego uczucia osłabienia.
- problemy z pamięcią - osoby przeżywające załamanie nerwowe mogą zauważyć problemy z pamięcią krótkotrwałą i koncentracją.
- izolacja społeczna - wycofanie się z kontaktów z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami,
- nagłe zmiany w zachowaniu - w odpowiedzi na silny stres mogą wystąpić zmiany w zachowaniu, np. agresja lub drażliwość,
- niezdolność do wykonywania codziennych obowiązków - osoba przeżywająca załamanie nerwowe może mieć trudności z wykonywaniem podstawowych czynności.
Jak pomóc komuś, kto przechodzi załamanie nerwowe?
Kiedy spotykasz obcą osobę, która przechodzi załamanie nerwowe, twoja pomoc jest ograniczona, ale nadal ważna. Jeśli zauważysz, że ktoś zaczyna wykazywać oznaki silnego stresu lub niepokoju, postaraj się podejść do sytuacji z dużą troską.
Ważne jest, aby nie wywierać presji, ale zaoferować wsparcie w formie rozmowy. Pamiętaj, że twoją rolą nie jest diagnozowanie ani ocenianie sytuacji, ale okazanie zrozumienia.
Jeśli osoba w kryzysie zdecyduje się podzielić swoimi uczuciami, bądź dobrym słuchaczem, nie przerywaj jej i daj przestrzeń na wyrażenie swoich emocji, nawet jeśli nie do końca rozumiesz, co się dzieje. Zapewnij ją, że nie jest sama.
Załamanie nerwowe może powodować wybuchy płaczu, wahania nastroju, drżenie ciała lub problemy z płynnym mówieniem. Zapytaj, w jaki sposób możesz pomóc. Być może wystarczy potrzymanie za rękę czy przytulenie, często w takich momentach sama obecność drugiej osoby daje poczucie bezpieczeństwa.
Jeśli niepokoi cię stan spotkanej osoby zadzwoń na pogotowie ratunkowe, by dopytać o najlepszy sposób postępowania w danej sytuacji. Niekiedy konieczna jest interwencja medyczna.