Na świat przyszło niezwykłe dziecko. Nawet pielęgniarki nie wierzyły w to, co widzą
Ten poród pozostanie w pamięci lekarzy na długo. W Stanach Zjednoczonych urodziło się niezwykłe dziecko - chłopiec przyszedł na świat z kilkoma wyrośniętymi zębami. Pracownicy szpitala twierdzą, że widzieli coś takiego pierwszy raz w życiu.
Jordan Bloss-Wilson to pochodząca z Kansas City w stanie Missouri mama wyjątkowego chłopca, który zszokował swoim przyjściem na świat cały personel szpitala. Poród przebiegł bez komplikacji, a dziecko urodziło się całe i zdrowe. Nic nie wzbudzało podejrzeń lekarzy, do momentu, aż chłopczyk otworzył buzię. Okazało się, że noworodek ma... zęby! Mama noworodka i lekarze byli w szoku.
Takie zjawisko występuje raz na 2000 urodzeń, zdradza mama chłopca, a personel szpitala podtrzymuje, że tak wyjątkowe dziecko widział pierwszy raz w życiu.
Chłopczyk podbija TikToka
Ze względu na wyjątkowość tej sytuacji, Jordan postanowiła pochwalić się swoim synkiem na TikToku, udostępniając filmik, na którym dziecko otwiera usta.
"Kiedy twoje dziecko rodzi się z zębami, a cały personel szpitala jest w szoku, bo nigdy wcześniej nie widział takiego przypadku" - podpisała film. Nagranie spotkało się z ogromnym odzewem wśród użytkowników TikToka. Filmik zebrał ponad dwa miliony odtworzeń oraz mnóstwo zdumionych komentarzy.
Nic dziwnego. Według statystyk zęby u dzieci pojawiają się raz na 2-3 tys. urodzeń.
Zęby u noworodka - co teraz?
Zęby u noworodków występują w małych ilościach. Zazwyczaj są to jeden lub dwa ząbki. Nie są one jednak mleczakami. Nazywa się je zębami płodowymi, noworodkowymi, wrodzonymi lub prazębami.
Najczęściej występują na dolnych dziąsłach, a ich korzenie są niewielkie, przez co zęby mogą się chwiać.
Zęby u noworodka zazwyczaj nie są wynikiem choroby. Zdarza się jednak, że towarzyszą zespołowi Ellisa-van Crevelda, Hallermanna-Streiffa, Pierre’a Robina czy zespołowi Sotosa.
Jeśli zęby u noworodka są luźne, mogą nieść za sobą zagrożenie zadławienia. Jeśli jest takie ryzyko, są usuwane, a na ich miejsce wyrastają później mleczaki. Natomiast stabilne ząbki zazwyczaj się pozostawia.
Ząbki u noworodków mogą przeszkadzać, podrażniając język dziecka w czasie karmienia. Mogą też powodować dyskomfort u karmiącej matki.