Na skórkach jabłek wykryto "super grzyba" opornego na leki. Może wywoływać liczne zakażenia

2022-04-04 8:21

Lekooporny szpitalny patogen Candida auris wykryto na jabłkach konserwowanych za pomocą fungicydów - środków ochrony roślin mających zapobiec ich psuciu się i przedłużyć okres przydatności do spożycia. Naukowcy przypuszczają, że środki te, niszcząc słabsze patogeny, mogą pomagać rozprzestrzeniać się tym, które są odporne na ich działanie.

Na skórkach jabłek wykryto super grzyba opornego na leki. Może wywoływać liczne zakażenia
Autor: Getty Images

Candida auris jest wielolekoopornym szpitalnym patogenem grzybiczym, określanym mianem "super grzyba". Drożdżak ten jest oporny na działanie środków przeciwgrzybiczych i powszechnie stosowanych leków (niektóre jego szczepy są oporne na wszystkie dostępne klasy takich środków), trudno go również zidentyfikować za pomocą ogólnie stosowanych metod, wreszcie - bardzo szybko się rozprzestrzenia i doprowadza do wybuchu ognisk epidemii w szpitalach i placówkach opieki zdrowotnej, a w konsekwencji do konieczności zamknięcia nawet całego oddziału na co najmniej kilka tygodni.

Groźne grzyby wykryte na skórkach jabłek

Jak twierdzą naukowcy z University of Delhi, do rozprzestrzeniania się patogenu mogą przyczynić się fungicydy, powszechnie stosowane środki przeciwgrzybicze, którymi spryskuje się owoce przygotowywane do transportu. Ich hipotezę potwierdziły wyniki nowego badania, opublikowane w mBio, czasopiśmie American Society for Microbiology.

Jak wyjaśniła dr Anuradha Chowdhar, mykolog z University of Delhi, wcześniejsze badania dotyczyły wpływu fungicydów na ludzki patogen Aspergillus fumigatus, nowa praca natomiast skoncentrowała się na lekoopornych szczepach Candida auris, patogennych drożdżakach, które szybko rozprzestrzenia się w szpitalach. Jak powiedziała badaczka, fungicydy stosowane w rolnictwie mogą przypadkowo wyselekcjonować grzyby oporne na leki.  

Ona i jej współpracownicy przebadali skórki 84 owoców z 9 różnych rodzajów drzew owocowych pod kątem obecności patogennych C. auris i innych drożdży. Zebrane w 2020 i 2021r owoce pochodziły z obszarów północnych Indii i obejmowały m.in. 62 jabłka – 20 zebrane w sadach i 42 zakupione na targu w Delhi. 

Naukowcy odkryli odporne na leki szczepy C. auris na łącznie 8 jabłkach (13% badanej próby). Każde z tych jabłek było przed zakupem przechowywane - patogenu nie znaleziono natomiast na żadnym z jabłek, które było świeżo zerwane. Na zapakowanych jabłkach grupa znalazła również inne szczepy Candida.

Poradnik Zdrowie - Badania profilaktyczne dla osób po 40 r.ż.

Candida auris to globalne zagrożenie

Jak podkreślają naukowcy, C. auris  jest odporny na wiele leków. Po raz pierwszy został zidentyfikowany w 2009 roku w Japonii i od tego czasu pojawił się lub rozprzestrzenił na wszystkie zamieszkane kontynenty. Naukowcy badali, w jaki sposób patogen powstaje i rozprzestrzenia się. 

Nowe odkrycia sugerują, że jabłka konserwowane za pomocą fungicydów mogą pomagać się rozprzestrzeniać patogenowi, gdyż usuwają ze środowiska inne szczepy, a tym samym C. auris łatwiej może się namnażać.

Mimo, że badanie koncentrowało się na owocach zebranych w północnych Indiach, badacze twierdzą, że rozprzestrzenianie się  C. auris  nie jest zjawiskiem specyficznym dla Indii. To globalne zagrożenie: w 2019 r. Centra Kontroli i Prewencji Chorób zidentyfikowały  C. auris  jako 1 z pięciu patogenów, które stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia publicznego na całym świecie. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki