Na Openerze sprawdzisz, czy masz HIV lub kiłę. Ruszają bezpłatne testy

2024-06-26 11:06

Każdego roku liczba zakażeń wirusem HIV w Polsce znacznie wzrasta. Inne choroby przenoszone drogą płciową też nie pozostają w tyle. Tymczasem badania pokazują, że wciąż wiele osób ma za nic zabezpieczenia podczas spontanicznego seksu. Dlatego warto skorzystać z możliwości bezpłatnego testowania w trakcie trwania znanego festiwalu.

Na Openerze sprawdzisz, czy masz HIV lub kiłę. Ruszają bezpłatne testy
Autor: GettyImages Na Openerze sprawdzisz, czy masz HIV lub kiłę. Ruszają bezpłatne testy

Polacy uprawiają seks bez zabezpieczeń 

Co robią Polacy na wakacjach? Co trzeci rodak uprawia spontaniczny seks bez zabezpieczenia – wskazuje raport realizowany przez SW Research na zlecenie Erecept.pl. Niektóre osoby uprawiają seks bez jakichkolwiek zabezpieczeń nawet kilkanaście razy.

CZYTAJ TEŻ: Dziś to choroba "białych kołnierzyków". Pacjent orientuje się, gdy dochodzi do krytycznego stanu

44,8 proc. respondentów nie stosuje w wakacje antykoncepcji w ogóle. Z kolei 37,2 proc. respondentów deklaruje, że metodą antykoncepcyjną jest prezerwatywa. Więcej niż co dziesiąta osoba, bo aż 11,2 proc., jako metodę antykoncepcji podaje stosunek przerywany.

Gadaj Zdrów: “Pacjenci pytają, czy komar może przenieść zakażoną krew”. Lekarka mówi o niewiedzy związanej z HIV

Polacy na wakacja zapominają o antykoncepcji

45,8 proc. naszych rodaków wyrusza na wakacje bez środków antykoncepcyjnych. 29,8 proc. natomiast pakuje środki antykoncepcyjne do wakacyjnych walizek. Jeśli są to tabletki antykoncepcyjne, to, jak przyznają respondentki, w wakacje bywają brane nieregularnie.

18 proc. respondentów przyznało, że wobec braku zabezpieczeń zrezygnowałoby z seksu. 25 proc. ankietowanych osób nie umiało określić, jakiego wyboru dokonałyby w takiej sytuacji. 15,2 proc. zdecydowałoby się na stosunek bez zabezpieczeń, a 13,6 proc. na stosunek przerywany – który de facto nie jest żadnym zabezpieczeniem.

Nieplanowane ciąże i choroby weneryczne przywożone z wakacji 

Wobec takich deklaracji nie dziwi, że statystycznie 44 proc. ciąż uważa się za nieplanowane. Ale ciąża to niejedyna możliwa konsekwencja spontanicznego seksu bez zabezpieczeń.

Na liście potencjalnych konsekwencji są choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV. A warto podkreślić, że każdego roku w Polsce bite są kolejne rekordy, jeśli chodzi o liczbę zakażeń wirusem HIV czy kiłą. W 2023 roku co najmniej 3 tys. osób w Polsce zakaziło się wirusem HIV.

CZYTAJ TEŻ: Tak źle jeszcze nie było. Zakażonych HIV jest nawet 14 razy więcej niż wcześniej

Bezpłatne testy w kierunku HIV, HCV i kiły na Openerze

Kluczem do zmniejszenia liczby zakażeń jest seks z zabezpieczeniem, a także wykonywanie badań, które pozwalają ustalić ewentualne nosicielstwo.

Bezpłatne, szybkie testy w kierunku HIV, HCV i kiły będzie można wykonywać na Open’er Festival w Gdyni. Białostockie Stowarzyszenie Faros, laureat konkursu Pozytywnie Otwarci, przygotowało oprócz testów możliwość skorzystania z merytorycznych rozmów na temat chorób przenoszonych drogą płciową.

CZYTAJ TEŻ: “Miałem nawracający ból ucha. To mnie zaniepokoiło”. Tomek od 20 lat ma HIV

Iwona Grzesiuk, koordynatorka projektu ze Stowarzyszenia Faros, zwróciła uwagę na alarmujący fakt: - Ogromna większość, niemal 90 proc. Polek i Polaków nigdy w życiu nie badała się w kierunku HIV. A przecież tym wirusem może zakazić się każdy.

- Wstępne dane z ubiegłego roku mówią o niemal 3 tysiącach nowych przypadków. Pierwsze miesiące tego roku to kolejny tysiąc! Dlatego edukujemy, tłumaczymy, jak się chronić, wyjaśniamy. No i proponujemy robienie testów na HIV, HCV oraz kiłę. Zapraszamy na nasze stoisko! Nie ma się czego bać - zachęca do testów Iwona Grzesiuk ze Stowarzyszenia Faros. 

CZYTAJ TEŻ: Co piąty Polak nie wie, że jest zakażony. Eksperci pokazują druzgocące dane

Testowanie pozwala wykryć ewentualne zakażenia i wdrożyć leczenie. W przypadku HCV leczenie może okazać się skuteczne w ciągu 8-12 tygodni. Z kolei w przypadku wirusa HIV odpowiednie leczenie sprawia, że pacjent osiąga niewykrywalny poziom wirusa i żyje normalnie, jak z chorobą przewlekłą.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki