Na co zmarł papież Franciszek? Oficjalna przyczyna zgonu ujawniona

2025-04-21 20:19

Udar mózgu, śpiączka i nieodwracalna zapaść kardiologiczna – to przyczyny śmierci papieża Franciszka, przekazał w oficjalnym komunikacie medycznym dyrektor watykańskiej służby zdrowia profesor Andrea Arcangeli. Ojciec Święty zmarł rano 21 kwietnia 2025 roku w wieku 88 lat.

Papież Franciszek
Autor: PAP/Leszek Szymański

Przyczyny śmierci papieża Franciszka. Jest oficjalny raport

Według oficjalnego raportu medycznego, wydanego przez Dyrekcję Zdrowia i Higieny Państwa Watykańskiego, przyczyną śmierci papieża Franciszka był udar mózgu, po którym nastąpiła śpiączka i nieodwracalna zapaść krążeniowo-oddechowa. Informację tę potwierdzono badaniem elektrokardiograficznym.

Oficjalne oświadczenie w tej sprawie wydał profesor Andrea Arcangeli, dyrektor Dyrekcji Zdrowia i Higieny Państwa Watykańskiego, a opublikowało je Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Raport medyczny wskazuje, że papież Franciszek cierpiał wcześniej na szereg schorzeń, w tym ostrą niewydolność oddechową wywołaną przez obustronne wielobakteryjne zapalenie płuc, liczne rozstrzenia oskrzeli, wysokie ciśnienie krwi i cukrzycę typu 2.

 „Niniejszym oświadczam” – napisał profesor Arcangeli – „że przyczyny śmierci, według mojej najlepszej wiedzy i osądu, są takie, jak podano powyżej”.

Poradnik Zdrowie - Kiedy iść do neurologa?

Udar mózgu i jego powikłania

Udar mózgu to nagłe zaburzenie krążenia mózgowego, wynikające najczęściej z zatoru (udar niedokrwienny) lub pęknięcia naczynia krwionośnego (udar krwotoczny). 

W efekcie dochodzi do niedotlenienia komórek nerwowych i ich obumierania w obszarze mózgu zaopatrywanym przez uszkodzone naczynie.

Nie każdy udar przebiega tak samo. W pierwszej fazie mogą (ale nie muszą) wystąpić objawy takie jak nagły, silny ból głowy, zawroty, zaburzenia mowy, osłabienie kończyn czy zaburzenia widzenia.

W ciężkich przypadkach uszkodzenia, do jakich dochodzi w mózgu na skutek udaru mogą być tak rozległe, że pacjent zapada w śpiączkę. Stan śpiączki wynika z poważnych zaburzeń funkcji ośrodkowego układu nerwowego, uniemożliwiających podtrzymanie podstawowych funkcji życiowych. Przy rozległych uszkodzeniach, które obejmują znajdujące się w mózgu ośrodki oddechowe i naczyniowo‑sercowe, może dojść do zapaści krążeniowo‑oddechowej, czyli zatrzymania pracy serca i oddechu.

Udar mózgu to stan, który wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Czas odgrywa kluczową rolę – im szybciej pacjent otrzyma pomoc, tym większe szanse na ograniczenie uszkodzeń mózgu i poprawę rokowania. Niestety, w wielu przypadkach udar prowadzi do trwałych uszkodzeń neurologicznych, niepełnosprawności, a nawet śmierci.

W przypadku papieża Franciszka właśnie taka sekwencja – udar, przejście w śpiączkę i nieodwracalna zapaść krążeniowo‑oddechowa – zakończyła się jego zgonem.

Poradnik Zdrowie Google News

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki