Myślała, że to zwykły ból brzucha. Kiedy poszła do lekarza, usłyszała: "Zostały pani 24 godziny"

2023-05-23 11:22

Kobieta, która cierpiała z powodu bólu brzucha, początkowo – jak wiele osób przy podobnych dolegliwościach – zlekceważyła objawy. Gdy wreszcie trafiła na stół operacyjny, wymagała usunięcia blisko pół metra jelit. Usłyszała, że zostały jej zaledwie 24 godziny życia.

Kobieta z bólem brzucha
Autor: GettyImages Myślała, że to zwykły ból brzucha. Kiedy poszła do lekarza, usłyszała: "Zostały pani 24 godziny"

Cierpiała na ból brzucha, lekarze nie potrafili pomóc

33-letnia Victoria Danson, fryzjerka z brytyjskiego Chorley, jak wiele osób w tych czasach, pracowała na dwa etaty. Gdy zaczęła doświadczać uporczywych bólów brzucha, początkowo nie zwracała na nie uwagi. Sądziła, że dolegliwość w końcu ustąpi.

Gdy tak się nie stało, Victoria postanowiła skorzystać z pomocy specjalistów. Jednak lekarze, których odwiedzała, nie umieli wskazać przyczyny utrzymujących się dolegliwości bólowych. Wreszcie trafiła do szpitala, gdzie wykonano kolonoskopię. Wynik badań nie pozostawiał złudzeń. Stan był już na tyle poważny, że wymagała pilnej operacji ratującej życie.

W formie 24 oczyszczanie jelita grubego

Usunięcie jelit uratowało jej życie

Jak wreszcie ustalili lekarze, Victoria Danson cierpiała z powodu choroby Leśniowskiego-Crohna. Podczas zabiegu usunięto 45 cm jelit i wyłoniono stomię. Młoda kobieta przyznała, że chirurg, który ją operował, powiedział, że był to trudny zabieg i że jeszcze doba, a doszłoby do zgonu pacjentki. Wynikało to z rozwijającej się posocznicy brzusznej.

Lekarz podkreślił w rozmowie z pacjentką, że jest zaskoczony, że dawała radę funkcjonować przy tak zaawansowanym schorzeniu Leśniowskiego – Crohna. Przed zabiegiem kobieta musiała korzystać nawet 20 razy dziennie z toalety. Choć po operacji musiała zmienić dietę i pogodzić się ze stomią, czuła, że zyskała nowe życie. Teraz dba o propagowanie informacji na temat schorzenia Leśniowskiego-Crohna.

Choroba Leśniowskiego–Crohna – objawy, przyczyny, leczenie

Choroba Leśniowskiego–Crohna, zwana również chorobą Crohna, to przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie jelit. Zdiagnozowano tę dolegliwość już u 6,5 tys. osób w samej Polsce. Prawdopodobnie chorych jest więcej - wiele osób wciąż żyje bez prawidłowej diagnozy. Na całym świecie każdego roku stwierdza się więcej przypadków zachorowań.

Objawy to utrzymujące się biegunki i bóle brzucha. Choroba może skutkować anemią, chudnięciem, niedożywieniem, uczuciem stałego zmęczenia i ogólnym wyczerpaniem organizmu. U niektórych pacjentów pojawiają się utrzymujące się gorączki, krew w stolcu, owrzodzenia w jamie ustnej, ropnie odbytu, przetoki odbytu.

Nie istnieje skuteczne leczenie, a pacjentom pomaga się objawowo lub operacyjnie. Odpowiednia terapia pozwala doprowadzić do remisji choroby, jednak pozostaje konieczność stałych kontroli m.in. ze względu na ryzyko nawrotów i zwiększone prawdopodobieństwo powikłań takich, jak nowotwory jelit.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki