Myjesz naczynia gąbką? Uważaj, to siedlisko bakterii - ostrzegają naukowcy
Norwescy naukowcy twierdzą, że gąbki kuchenne to siedliska baktrii. „Pojedyncza gąbka może pomieścić większą liczbę bakterii niż ludzi na Ziemi” – powiedział autor badania. Dlatego specjaliści sugerują inny, bardziej higieniczny sposób mycia naczyń. Czym powinno się myć naczynia?
Gąbki należą do najczęściej wybieranych akcesoriów do mycia naczyń. Jednak najnowsze badanie naukowców sugeruje, że gąbka wcale nie jest dobrym wyborem. Wszystko ze względu na to, że może stać się siedliskiem bakterii.
„Salmonella i inne bakterie lepiej rosną i przeżywają w gąbkach niż w szczotkach, ponieważ gąbki w codziennym użytkowaniu nigdy nie wysychają” – powiedział Trond Møretrø, naukowiec z Nofima, norweskiego instytutu badań nad żywnością, autor nowego badania, które opublikowano online w Journal of Applied Microbiology.
Gąbki kuchenne zawierają dużo więcej bakterii niż szczotki kuchenne. „Pojedyncza gąbka może pomieścić większą liczbę bakterii niż ludzi na Ziemi” – tłumaczy Møretrø. Dlatego norwescy naukowcy sugerują, że mycie naczyń szczotką jest znacznie bardziej higienicznym rozwiązaniem.
Gąbki mogą przenosić salmonellę. Alternatywą szczotki
Chociaż wiele bakterii namnażających się w gąbkach nie jest szkodliwych, zdarzają się też groźne dla człowieka. Należy do nich m. in. salmonella. Bakterie mogą przenosić się z gąbek na dłonie, powierzchnie kuchenne i sprzęt i potencjalnie powodować choroby u ludzi.
„Gąbka jest wilgotna i gromadzi resztki jedzenia, które są również pokarmem dla bakterii, co prowadzi do szybkiego wzrostu bakterii” - tłumaczy autor badania.
Alternatywą dla gąbek mogą być szczotki, które po użyciu wysychają, przez co znacznie spada ryzyko rozwoju bakterii wewnątrz nich.
Nawet jeśli użytkownicy myją swoje gąbki, nie zmienia to faktu, że bakterie cały czas się namnażają. Badacze twierdzą, że nie da się ich utrzymać w czystości. Jedynym rozwiązaniem byłoby wymienianie codziennie gąbki na nową.
„To, że konsumenci używali swoich gąbek, nie miało większego znaczenia dla rozwoju bakterii. Konsumentom bardzo trudno jest uniknąć rozwoju bakterii w gąbkach, o ile gąbki nie są codziennie wymieniane” – powiedział Møretrø.
Dlatego naukowcy radzą, by zmieniać gąbki jak najczęściej lub zastąpić je szczotkami kuchennymi.
Polecany artykuł: