Mrówki potrafią wywąchać komórki rakowe lepiej niż psy? Zaskakujące odkrycie

2022-03-11 12:48

Psy tropiące znane są ze swoich zdolności wykrywania różnych substancji i chorób. Nowe badania wskazują jednak, że mrówki mogą nauczyć się identyfikować komórki rakowe znacznie skuteczniej in szybciej, niż ich czworonożni rywale.

Mrówki
Autor: Getty Images

Nowe badanie dowodzi, że ​​mrówki są w stanie odróżnić komórki nowotworowe od zdrowych, a także różne typy nowotworów już po 30 minutach treningu. Jak to możliwe?

Otóż komórki rakowe mają zmieniony metabolizm, który powoduje wytwarzanie pewnych lotnych związków organicznych (LZO), które mogą być wyczuwane przez gatunki o odpowiednio wyrafinowanym aparacie węchowym.

Jak rozpoznać raka piersi?

Mrówki uczą się szybciej niż psy

Psy są doskonałe w wykrywaniu LZO, dlatego często są wzywane do pomocy w diagnozowaniu chorób lub identyfikacji ukrytych narkotyków i innych nielegalnych przedmiotów.

Jednak autorzy badania wyjaśniają, że pomimo swojej wydajności, psy uczą się dużo wolnej niż mrówki i wymagają intensywnego protokołu uczenia się, zanim będą gotowe do odróżnienia próbek raka od zdrowych.

Jednocześnie twierdzą, że mrówki są „równoważne psom… pod względem zdolności wykrywania” i że owady można wyszkolić w ciągu kilku minut, aby wykonywały zadania, których nauczenie się psów może zająć cały rok.

Jak naukowcy „wytresowali” mrówki?

Naukowcy starali się wyszkolić gatunek mrówek o nazwie Formica fusca do wykrywania komórek rakowych. Aby to osiągnąć, umieścili komórki raka piersi na szalce Petriego wraz ze zdrowymi komórkami, a obok komórek rakowych dodali słodką przekąskę.

Przy kolejnych próbach mrówki coraz szybciej znajdowały smakołyk, co wskazuje, że nauczyły się rozpoznawać lotne związki organiczne wytwarzane przez komórki rakowe.

Po przeprowadzeniu tej próby zaledwie trzy razy, naukowcy postanowili powtórzyć eksperyment bez dodawania smakołyku i odkryli, że owady nadal tworzyły linię dla komórek rakowych, co sugeruje, że pamiętały zapach tych komórek i poprzednie skojarzenie ze słodką nagrodą.

Następnie autorzy badania powtórzyli naukę, ale tym razem mrówki otrzymały do rozmoznania różne typy komórek raka piersi. Podobnie jak w pierwszym eksperymencie, jednej z tych linii komórkowych towarzyszył smakołyk.

Po raz kolejny mrówki szybko nauczyły się poruszać bezpośrednio w kierunku raka, który był powiązany z nagrodą, co wskazuje, że były w stanie rozróżnić różne typy raka w oparciu o unikalny wzór LZO emitowanych przez każdy z nich.

„Pokazujemy, że poszczególne mrówki potrzebują tylko kilku prób szkoleniowych, aby nauczyć się, zapamiętywać i niezawodnie wykrywać zapach ludzkich komórek rakowych” - mówią naukowcy.

„Wykorzystywanie mrówek jako żywych narzędzi do wykrywania biomarkerów ludzkiego raka jest wykonalne, szybkie i mniej pracochłonne niż wykorzystanie innych zwierząt” - dodają.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki