Możesz sprawdzić stan konta w ZUS-ie. Dowiedz się, ile emerytury dostaniesz

2024-07-03 13:13

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował komunikat, z którego wynika, że coroczna aktualizacja informacji o stanie konta dobiegła końca. Oznacza to, że logując się na platformę PUE ZUS możemy sprawdzić naszą hipotetyczną emeryturę.

Możesz sprawdzić stan konta w ZUS-ie. Dowiedz się, ile emerytury dostaniesz
Autor: Fot. Getty Images

Wysokość emerytury jednych jeszcze nie interesuje, innych już nie zaskakuje. Jednak każdego roku ZUS udostępnia nam informacja o stanie naszego konta. A zatem ławo i szybko możemy sprawdzić, jak na dany moment wygląda nasza sytuacja, zwałaszcza jeśli pobieramy już świadczenie i chcemy mieć pewność co do ostatecznej stawki.

Im wcześniej zaczniesz oszczędzać, tym na emeryturze będzie ci lżej

Jaki kapitał zgromadziłeś przez ostatni rok? ZUS podaje stawki

Na oficjalnej stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych widnieje informacja, że instytucja wygenerowała ponad 23,9 mln informacji o stanie konta osoby ubezpieczonej za 2023 r. Oznacza to, że jeśli pracując, odprowadzamy składki na ubezpieczenie społeczne, to już dziś możemy sprawdzić swoją hipotetyczną emeryturę.

Dane znajdują się na Platformie PUE ZUS, więc chcąc sprawdzić swój stan konta, należy zalogować się za pomocą profilu zaufanego lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Poniżej przedstawiamy krótką instrukcję.

  1. Po zalogowaniu, w górnym, prawym rogu wybieramy zakładkę “Ubezpieczony”.
  2. Następnie po lewej stronie pojawi się panel i tam klikamy w zakładkę “Informacje o stanie konta”.
  3. Wybieramy rok 2023 i klikamy “szczegóły” w dolnej części ekranu.
  4. Wyświetli się nowe okno a w nim zakładka o nazwie “hipotetyczna emerytura”. Klikamy.

Skuszona informacją ZUS, sama sprawdziłam, jak wysokie kwoty czekają na mnie na starość. I choć pracuję już dobrych parę lat, to moja hipotetyczna emerytura zdaniem ZUS-u wynosi okrągłe zero. 

Owszem dokładnie podano zgromadzone środki, odprowadzone składki i ich wysokość, ale to, co mnie najbardziej interesowało, pozostało bez odpowiedzi. No cóż, u mnie nie działa, albo czas przejścia na emeryturę jest tak odległy, że ZUS nawet nie próbuje tego obliczyć.

Jeśli jednak chcemy samodzielnie wyliczyć swoją emeryturę, zgodnie z bieżącymi informacjami, to na platformie PUE ZUS jest zakładka “Kalkulator emerytalny”, poświęcając mu trochę czasu, możemy uzyskać prognozowaną kwotę.

Natomiast jeżeli, ktoś na swoim koncie emerytalnym zobaczył więcej niż zero, to ZUS przedstawia także cztery warianty świadczenia i podaje jego wysokość:

  • Wariant I (Pracujesz do emerytury i składki wpływają średnio w tej samej wysokości co do tej pory)
  • Wariant II (Od nowego roku przestajesz pracować i do emerytury nie wpływają już nowe składki)
  • Wariant III (Pracujesz do emerytury i na konto i subkonto wpływają składki średnio w tej samej wysokości co do tej pory)
  • Wariant IV (Od nowego roku przestajesz pracować i do emerytury nie wpływają już nowe składki na konto i subkonto)

Emerytura a jakość życia. Jak działa system?

Nie działa, a przynajmniej takie stwierdzenie ciśnie się na usta kiedy przeliczymy godziny, dni, miesiące i lata spędzone na pracy i odprowadzone składki, które uszczuplają nasze wynagrodzenie. Otóż warto przypomnieć, że sposób wyliczania należnej emerytury opiera się na prostym wzorze matematycznym, czyli podstawa obliczenia emerytury (określana kwotowo), dzielona na średnią długość życia.

Średnie dalsze trwanie życia to nic innego jak przewidywana liczba miesięcy kiedy będziemy pobierać emeryturę. Każdego roku Główny Urząd Statystyczny publikuje nową tabelę w formie komunikatu. Natomiast, aby ZUS mógł obliczyć podstawę wymiaru emerytury, musi posiadać takie informacje jak: 

  • wysokość zwaloryzowanego kapitału początkowego (dotyczy osób, płacących składki przed 1 stycznia 1999 roku),
  • kwotę zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, które zostały zapisane na Twoim koncie w ZUS po 1998 r.,
  • jeśli jesteś członkiem otwartego funduszu emerytalnego (OFE)  – zwaloryzowane środki, które są zapisane na Twoim subkoncie w ZUS.

Niemniej nie można zapominać o tym, że to kolejne pokolenia pracują na nasze emerytury. A zatem biorąc pod uwagę spadek liczby urodzeń oraz wydłużony okres życia emerytów, musimy być świadomi, że emerytury raczej nie będą wysokie.

Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez ZUS, w maju 2024 roku liczba emerytów i rencistów w Polsce przekroczyła 8 mln osób. W obecnej sytuacji na jednego emeryta i rencistę pracuje 1,83 osoby. A średnio na jednego świadczeniobiorcę przypadka kwota 3,79 tys. złotych. Warto jednak pamiętać, że wciąż na rynku pracy mamy roczniki z wyżu demograficznego, a zatem w przyszłości może być znacznie gorzej. 

Osiągając wiek emerytalny, nierzadko borykamy się z różnymi chorobami, a co za tym idzie, potrzebujemy środków finansowych na badania, konsultacje, czy leki. Wysokość emerytury jednak często ogranicza nas do ponoszenia wyłącznie podstawowych wydatków. Nie brakuje przykładów, kiedy senior nie może pozwolić sobie na leczenie w sanatorium, czy prywatną wizytę u lekarza. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki