Może być nową gwiazdą Ekstraklasy. Zmaga się z nieuleczalną chorobą

2024-11-08 12:24

Piłka nożna to sport, którym żyje cała masa Polaków. Już niedługo rozpocznie się zimowe okienko transferowe. Legia Warszawa i Raków Częstochowa są zainteresowani młodym szwedzkim piłkarzem. Okazuje się, że zmaga się on z poważną chorobą.

Może być nową gwiazdą Ekstraklasy. Zmaga się z nieuleczalną chorobą
Autor: YouTube/Mr. Mojo Risin' Może być nową gwiazdą Ekstraklasy. Zmaga się z nieuleczalną chorobą

21-letni Axel Henriksson to zawodnik, który świetnie sprawdza się w szwedzkiej lidze piłki nożnej. Chrapkę na niego mają takie kluby jak Raków Częstochowa i Legia Warszawa.

Młody piłkarz z nieuleczalną chorobą. Daje ona się we znaki

Choć nie da się ukryć, że jest on młodym talentem piłki nożnej, warto wiedzieć, że na co dzień młody Szwed zmaga się z ciężką, nieuleczalną chorobą. Piłkarz choruje na przewlekłe zapalenie jelit zwane chorobą Leśniowskiego-Crohna.

W wywiadach często wspominał, że diagnoza była dla niego ciężkim przeżyciem, jednak musiał nauczyć się on z tym żyć. Przyznał, że choroba była powodem kilku jego urazów. Jak jednak mówi, zdarza się, że przychodzi i odchodzi, jednak są momenty, że osadza się ona na stawach.

Była również powodem, przez który nie mógł on wziąć udziału w niektórych meczach. Przyznał, że wiele zawdzięcza zespołowi medycznemu swojego klubu. To oni cały czas próbowali i testowali najróżniejsze leki. Obecnie jest na czwartym już wariancie, przyjmuje zastrzyki immunosupresyjne. 

W formie 24 oczyszczanie jelita grubego

Choroba Leśniewskiego-Crohna. Co warto o niej wiedzieć?

Choroba Leśniewskiego-Crohna występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Zazwyczaj rozpoznaje się ją w wieku od 15 do 35 lat. Coraz częściej jednak występuje ona również wśród młodszych osób. Szacuje się, że w Polsce zmaga się z nią 10-15 tysięcy osób, z czego nawet połowa może nie mieć pojęcia, że na nią choruje.

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą chorobą zapalną zaliczaną do nieswoistych zapaleń jelit. Zarówno jej objawy, jak i leczenie mogą do złudzenia przypominać wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Trzeba jednak odróżniać od siebie te dwie jednostki chorobowe. W ChLC zmiany mogą pojawiać się w różnych odcinkach przewodu pokarmowego - od jamy ustnej do odbytnicy.

Wśród objawów najczęściej wymieniane są:

  • częste bóle brzucha, głównie po prawej stronie podbrzusza w okolicach pępka,
  • skurcze, wzdęcia i uczucie przelewania w podbrzuszu,
  • przewlekła biegunka,
  • częste uczucie parcia na stolec,
  • bolesne wypróżnienia (jeśli zaatakowana jest odbytnica),
  • utrata masy ciała,
  • gorączka niewiadomego pochodzenia,
  • objawy ogólne: osłabienie, szybkie męczenie się, ogólne złe samopoczucie, niski apetyt.

Warto jednak podkreślić, że choroba ta może dawać objawy niezwiązane z jelitami, jak zapalenie trzustki, choroby układu nerwowego, zatory żylne, zapalenie stawów i wiele innych.

Zobacz także: Najczęstsze objawy chorób jelit

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki