Miały spowodować "masową niepłodność i depopulację". Naukowcy sprawdzili, czy to prawda
Wokół zachorowań na COVID-19, jak i wokół szczepień, narosło wiele mitów. Jedna z bardziej popularnych plotek głosiła, że szczepienie może powodować niepłodność. Naukowcy postanowili zweryfikować tę teorię. Co się okazało?
Czy szczepienie na COVID-19 powoduje niepłodność?
Gdy rozpoczęto szczepienia przeciwko COVID-19, budziły one wiele kontrowersji. Plotkowano, że szczepienia będą powodować niepłodność i że są częścią światowego spisku, mającego na celu depopulację naszej planety.
U podstaw plotek o niepłodności lub trwałej bezpłodności powodowanej jakoby szczepieniem przeciwko COVID-19, leżała m.in. informacja, że po szczepieniu możliwe jest wytworzenie przeciwciał atakujących syncytinę-1, w efekcie jakoby powodując poronienie, niepłodność, zaburzając tworzenie łożyska.
W rzeczywistości syncytina-1 współdzieli fragment kodu genetycznego z białkiem kolca koronawirusa, jednak jest to fragment tak niewielki, że niemożliwe jest, aby przeciwciała wytworzone przez szczepienie atakowały go "przez pomyłkę", zamiast białek znajdujących się w wirusie COVID-19.
Sprawdzono wpływ szczepień na płodność
Ta narracja zniechęciła część młodych osób do szczepień. Niestety, o szkodliwości tej decyzji przekonywały się nierzadko kobiety, które zachodziły w ciążę, a w jej trakcie zapadały na covid, co było groźne dla nich samych, jak i dla rozwijającego się płodu.
Czy rzeczywiście istnieją jakiekolwiek racjonalne doniesienia, potwierdzające wpływ szczepień przeciwko covid na płodność? Na podstawie danych z baz publikacji medycznych – PubMed, Scopus, Web of Science, Cochrane, Embase – dokonano metaanalizy i przeglądu artykułów dotyczących związku szczepień z płodnością.
Badania dotyczące płodności po szczepieniu przeciw covid
Uwzględniono 29 różnych projektów badawczych. W 14 z nich analizy płodności brano pod lupę przed i po szczepieniu. 51,7 proc. badań dotyczyło kobiet, 37,9 proc. obejmowało mężczyzn, a 10,3 proc. projektów badawczych poświęcono obu płciom.
W badaniach brano pod uwagę również osoby poddawane procedurom zapłodnienia pozaustrojowego oraz innym metodom wspomagania rozrodu. Do ostatecznej metaanalizy, po uwzględnieniu jakości badań, skierowano 20 badań. Czy zauważono wpływ szczepień na płodność?
W przypadku plemników żaden z preparatów wykorzystywanych do szczepień nie miał negatywnego wpływu na ich liczbę ani na objętość ejakulatu. Również w przypadku kobiet, grupa osób po szczepieniu i przed szczepieniem, miała podobną statystycznie częstość ciąż potwierdzonych, jak i ciąż niepotwierdzonych w badaniach obrazowych tzw.ciąż biochemicznych
Nie ulegało zmianie również stężenie estradiolu. W analizie dotyczącej tylko szczepień typu mRNA uzyskano podobne wyniki ciąż biochemicznych, potwierdzonych, trwających, jak również w zakresie stężenia estradiolu.
Autorzy badania doszli do wniosku, że na podstawie dostępnych danych nie widać związków szczepień przeciwko covid z niepłodnością. Natomiast negatywny wpływ na płodność i zdrowie ogólne może mieć przechorowania covid. Oznacza to, że w dłużej perspektywie szczepienie może zapobiegać niepłodności lub powikłaniom płodności, a nie odwrotnie.