Moderna pozywa Pfizera i BioNTech. Oczekuje odszkodowania za kradzież pomysłu

2022-08-26 21:09

Firma Moderna złożyła pozew o odszkodowanie. Poszło o technologię wykorzystaną do produkcji szczepionek przeciwko COVID-19. Zdaniem Moderny firma Pfizer i jej niemiecki partner BioNTech skopiowali technologię, którą opracowano na długo przed pandemią. Podmioty te jako pierwsze stworzyły szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Moderna pozywa Pfizera i BioNTech. Oczekuje odszkodowania za kradzież pomysłu
Autor: Getty Images

Technologia mRNA swoje początki ma już w drugiej połowie lat 70. ubiegłego wieku. mRNA uczy ludzkie komórki, jak wytwarzać białko, które wywołuje odpowiedź immunologiczną. Moderna opatentowała technologię wykorzystaną do produkcji szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 kilka lat przed wybuchem globalnej pandemii. Teraz oskarżyła Pfizera i jej partnera BioNTech o jej skopiowanie.

Szczegóły decyzji

Pozew przeciwko Pfizerowi i jego niemieckiemu partnerowi firmie BioNTech został złożony w dwóch sądach. Jeden w amerykańskim sądzie okręgowym w Massachusetts, a drugi w sądzie okręgowym w Dusseldorfie w Niemczech. O swojej decyzji Moderna poinformowała w dzisiejszym komunikacie prasowym.

Moderna samodzielnie, a także partnerstwo Pfizera i BioNTech, były pierwszymi grupami, które opracowały innowacyjne szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. Ci pierwsi twierdzą, że doszło do skopiowania technologii, którą opracowano wiele lat przed pandemią COVID-19.

Dyrektor generalny Moderny Stephane Bancel wyjaśnił: "Składamy te pozwy, aby chronić innowacyjną platformę technologiczną mRNA, którą zapoczątkowaliśmy, zainwestowaliśmy miliardy dolarów w stworzenie i opatentowaliśmy w ciągu dekady poprzedzającej pandemię COVID-19".

Poradnik Zdrowie - Szczepienie dzieci przeciwko COVID-19

Spory o patenty

Choć na początku pandemii Moderna poinformowała, że nie będzie egzekwować swoich patentów w związku z COVID-19, w marcu tego roku apelowała o respektowanie jej praw do własności intelektualnej. Wówczas przedstawiciele firmy podkreślili, że nie będą domagać się odszkodowania za żadną działalność podjętą przed 8 marca 2022 r.

Pandemia SARS-CoV-2 sprawiła, że proces zatwierdzania trwający wcześniej latami, został ukończony w kilka miesięcy. Spory patentowe nie są rzadkością na wczesnych etapach rozwoju nowej technologii. Ale ten przypadek wywołał poruszenie na całym świecie.

Zarówno Moderna, jak i Pfizer/BioNTech mają na swoich kontach kilka pozwów o naruszenie patentów. Niemiecki CureVac pozwał BioNTech. Z kolei Moderna walczy z amerykańskimi National Institutes of Health o prawa do technologii mRNA.

Skopiowanie technologii

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała zezwolenie na zastosowanie szczepionki przeciwko COVID-19 najpierw Pfizer/BioNTech. Stało się to w grudniu 2020 r. Tydzień później taką samą zgodę otrzymała firma Moderna. Moderna uważa, że współpracujące ze sobą firmy, bez pozwolenia skopiowały technologię mRNA, którą opatentowano w latach 2010-2016, czyli na długo przez pojawieniem się COVID-19 i globalnej pandemii.

W oświadczeniu Moderna zaznacza, że Pfizer/BioNTech przywłaszczył sobie dwa rodzaje własności intelektualnej, w tym jeden opracowany jeszcze podczas tworzenia innej szczepionki (przeciw MERS). Jej opracowanie pomogło Modernie szybciej wprowadzić szczepionkę przeciwko COVID-19 na rynek.

- Pfizer i BioNTech wzięły czterech różnych kandydatów na szczepionki do testów klinicznych, obejmowały opcje, które mogłyby ominąć innowacyjną ścieżkę Moderny. Jednak Pfizer i BioNTech ostatecznie zdecydowały się na szczepionkę, która ma dokładnie taką samą modyfikację chemiczną mRNA jak jej szczepionka – wskazano w oświadczeniu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki