Mniej snu to więcej tłuszczu na brzuchu - udowadnia nowe badanie

2022-03-30 15:22

Najnowsze badanie wykazało, że zbyt mała ilość snu przyczynia się do zwiększenia ilości tkanki tłuszczowej, zwłaszcza tej w obrębie brzucha. Okazuje się, że tłuszcz trzewny jest bardzo groźny dla naszego zdrowia. Dlaczego?

Niewyspana kobieta
Autor: Getty Images

Tłuszcz w obrębie brzucha jest wyjątkowo niebezpieczny. Normalnie tłuszcz jest odkładany przez organizm pod skórą. Jednak w wyniku zbyt małej ilości snu, wnika wgłąb jamy brzusznej, obtłuszczając narządy wewnętrzne, tym samym zwiększając ryzyko wystąpienia chorób serca lub chorób metabolicznych.

Wformie: naturalne spalacze tłuszczu

Mała ilość snu wpływa na zwiększenie tkanki w obrębie brzucha

W badaniu wzięło udział 12 ochotników (zdrowych i nie chorujących na otyłość). Ich zadaniem było niedostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości snu przez 21 dni. Po tym czasie okazało się, że u ochotników, ze względu na ograniczony sen, nastąpił dziewięcioprocentowy wzrost całkowitej powierzchni tłuszczu w jamie brzusznej i jedenastoprocentowy wzrost tłuszczu trzewnego.

"Niewystarczający sen przekierowuje tłuszcz do bardziej niebezpiecznego przedziału trzewnego" – tłumaczy kardiolog Virend Somers z Mayo Clinic w Minnesocie.

Oprócz gromadzenia się tłuszczu trzewnego, ograniczona ilość snu powodowała, że uczestnicy spożywali 300 dodatkowych kcal dziennie.

Co ciekawe "Akumulacja trzewnej tkanki tłuszczowej została wykryta tylko przez tomografię komputerową i w przeciwnym razie zostałaby przeoczona, zwłaszcza że wzrost wagi był dość skromny – tylko około funta [ok. 0,5 kg - przyp. red.]" – mówi pierwsza autorka badania, Naima Covassin, badaczka medycyny sercowo-naczyniowej w Mayo.

Oznacza to, że nagromadzenie tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha i narządów wewnętrznych jest trudne do zidentyfikowania, co może powodować przeoczenie potencjalnych problemów ze zdrowiem. Badanie wykazało więc, że zbyt mała ilość snu nie tylko pogłębia problemy z koncentracją i obniża nastrój, lecz także przyczynia się do rozwoju chorób.

"W dłuższej perspektywie te odkrycia wskazują, że niewystarczający sen jest przyczyną epidemii otyłości, chorób sercowo-naczyniowych i metabolicznych" – mówi Somers.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki