Młodzi i bez obciążeń trafiają na OIOM. Piorunujący przebieg lekceważonej infekcji
Młodzi, zdrowi, bez obciążeń. Niespodziewanie trafiają na OIOM, potrzebują wsparcia maszyn: respiratora lub nawet ECMO. Wielu umiera. Wszystko z powodu zakażeń, które wciąż lekceważymy. W całej Europie sytuacja staje się coraz bardziej niepokojąca. Co stoi za nietypowymi zakażeniami?
Wzrasta liczba zakażeń bakteryjnych i wirusowych
O tym, że od czasu pandemii jest gorzej, jeśli chodzi o sezonowe infekcje wirusowe - już wiemy. O tym, że przybywa zakażeń bakteryjnych – wiemy też. Wracają również choroby zakaźne, które przez dłuższy czas były już niemal niespotykane – m.in. z powodu spadku zainteresowania szczepieniami. O tym też alarmują od dłuższego czasu lekarze.
Ale dlaczego inwazyjne paciorkowce rosną w siłę – tego specjaliści nie umieją wyjaśnić, chociaż nie ukrywają, że sytuacja jest trudna. I to nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.
Są młodzi i zdrowi. Trafiają na OIOM
Anestezjolog dr n. med. Jacek Górka w rozmowie z Wirtualną Polską przyznał, że fala inwazyjnych zakażeń paciorkowcami jest niezwykle silna w całej Europie. Tak dużo zakażeń to przypadek bez precedensu.
W dodatku ciężki przebieg dotyka także ludzi młodych, bez obciążeń. Pacjenci często trafiają na OIOM, potrzebują niekiedy nawet wsparcia ECMO lub respiracji.
Paciorkowce ropotwórcze grupy A odpowiadają za szereg zakażeń, m.in. mogą powodować anginę, szkarlatynę, zapalenie zatok, martwicze zapalenie powięzi, paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego.
Przypadków zespołu wstrząsu toksycznego jest obecnie co najmniej 10 razy więcej niż przed rokiem. Świadczą o tym dane, które regularnie publikuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH.
Jakie są skutki zakażenia paciorkowcami? Może dojść do uogólnionej infekcji i sepsy. Zdaniem lekarzy, podobnie jak w przypadku covid, zdarza się, że ciężki przebieg odnotowuje się od osób młodych i zdrowych. Mimo profesjonalnej opieki na OIOM-ie wielu z nich umiera.
Dlatego zaleca się, aby w przypadku infekcji nie zwlekać z wizytą u lekarza. Badania i testy potwierdzające co jest przyczyną złego samopoczucia, to klucz do wdrożenia w porę właściwego leczenia. W przypadku zakażeń paciorkowcami niezbędna do zatrzymania infekcji jest antybiotykoterapia.