Młodzi coraz częściej biorą zwolnienia z powodu bólu pleców. Eksperci znają winowajcę

2024-10-21 10:18

Ból pleców i szyi jest problemem, z którym spotyka się duża część osób. Okazuje się jednak, że młodsze osoby o wiele częściej z tego powodu biorą zwolnienia lekarskie. Przeprowadzona została ankieta wśród osób w różnym wieku.

Młodzi częściej biorą zwolnienia z powodu bólu pleców. Eksperci znają winowajcę
Autor: fot. Getty Images Młodzi częściej biorą zwolnienia z powodu bólu pleców. Eksperci znają winowajcę

Ból pleców i szyi to stosunkowo powszechny problem. Jednak czy często jest on powodem brania zwolnień lekarskich? Cóż... wiele zależy, jak się okazuje, od grupy wiekowej.

Młodzi ludzie biorą zwolnienia z powodu bólu pleców. Nowy sondaż

Jak przytoczył Daily Mail, w nowym sondażu przedstawiono procentowy odsetek osób, które z powodu bólu pleców i/lub szyi sięga po zwolnienia lekarskie. Najwięcej, bo aż 24 procent pracowników w wieku od 16 do 26 lat w tym roku opuściło pracę z tego powodu.

Najmniejszym procentem było natomiast pokolenie X. Tylko 12 procent osób w wieku od 43 do 58 lat podało ból pleców jako powód opuszczenia czasu w pracy. A jak to wyglądało w przypadku innych grup wiekowych?

W przypadku milenialsów, czyli osób w wieku od 27 do 42 lat, 18 proc. osób przyznało, że opuściło pracę z tego powodu. W pokoleniu Baby Boomers, czyli w wieku 59 lat i więcej, ten odsetek wynosił 14 procent.

W ankiecie udział wzięło dwa tysiące osób. Według ekspertów tak duży odsetek młodych osób, które biorą dni wolne z powodu bólu pleców da się uzasadnić. Jak tłumaczą, ma to spory związek z ich pracą.

Nie da się również odmówić, że jest to pierwsze prawdziwe pokolenie "cyfrowych tubylców", czyli osób, które praktycznie od narodzin miały do czynienia z technologią

Pilates na ból pleców

Młodzi ludzie z garbami? Chiropraktyk pokazuje zdjęcia

Jeśli chodzi jednak o ogólny odsetek, to aż 63 procent osób ze wszystkich grup wiekowych zgłosiło, że w przeciągu ostatnich 12 miesięcy odczuwało ból pleców i szyi.

Dla ekspertów nie jest to jednak żadna nowość. Już wcześniej ostrzegali bowiem przed zagrożeniem, jakim może być tak zwana szyja technologiczna. Polega ona na skrzywieniu górnego odcinka kręgosłupa spowodowanego wieloletnią złą postawą. A za nią odpowiedzialne może być częste, wielogodzinne patrzenie w ekran smartfona, komputera lub tabletu.

O tym niedawno opowiedział również Jake Boyle, który jest chiropraktykiem. Na swoim profilu na TikToky zamieścił film, w którym pokazuje zdjęcia rentgenowskie młodych osób. 

Na nich możemy zobaczyć, jak młodzi dorośli mają skrzywione kręgosłupy - przynajmniej ci, którzy odwiedzili jego gabinet w Iowa. Sam podkreślił, że jeśli mamy mniej niż 35 lat, powinniśmy mocno zwrócić na to uwagę.

Co ciekawe, przykłady podane przez eksperta pokrywają się z dowodami na istnienie "rogów" wyrastających z podstaw czaszek niektórych młodych osób. To również uważane jest za wyniki korzystania z telefonu komórkowego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki