Ministerstwo Zdrowia zapowiada kolejne zmiany. Tym razem chodzi o skrócenie kolejek do specjalistów
Ministerstwo Zdrowia zapowiada kolejne zmiany w systemie opieki zdrowotnej. Tym razem, jak zapewniają pomysłodawcy, pacjenci mogą spodziewać się usprawnień, jeśli chodzi o organizowanie kolejek do specjalistów. MZ wskazuje, że celem zmian jest skrócenie – słynnych już – kolejek do lekarzy specjalistów.
Ministerstwo Zdrowia zapowiada kolejne zmiany
Choć od wyborów minęło już trochę czasu, nowy zespół ministerialny nie spoczywa na laurach. Stale przedstawiane są i sukcesywnie wdrażane kolejne zmiany, dotyczące funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Teraz przyszedł czas na centralny elektroniczny system rezerwacji wizyt.
Do lekarza bez kolejki? Ministerstwo zapewnia, że to możliwe
System ma stanowić jedno z narzędzi umożliwiających zapisy na badania czy konsultacje do lekarzy. Co więcej, Ministerstwo Zdrowia podaje, że dzięki nowemu programowi, skróceniu ulegną kolejki do specjalistów.
Pilotażowy program zacznie się już wkrótce, na przełomie czerwca i lipca. Pilotaż e-rejestracji obejmie możliwość zapisów na niektóre badania – jak cytologia i mammografia, a także możliwość zapisów do kardiologa na wizytę.
Ministerstwu Zdrowia zależy na cyfryzacji
Wiceminister zdrowia, Wojciech Konieczny, podaje, że „cyfryzacja jest priorytetem działania Ministerstwa Zdrowia, gdyż uważamy rozwój systemów e-zdrowia za przyszłość”.
- Wdrożenie centralnej e-rejestracji wymaga jednak istotnych zmian na poziomie ustawowym, jak też pewności, że odbiorcy systemu będą do tego przygotowani – zwracał uwagę wiceminister na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia.
Uruchomienie centralnej elektronicznej rejestracji ma przebiegać dwuetapowo. Od czerwca 2-24 r. do marca 2025 r. możemy spodziewać się, iż realizowane będzie ogólnopolskie wdrożenie pilotażowe. Celem jest przygotowanie podmiotów leczniczych do przyjęcia systemu.
Jednak, co warto podkreślić, jest to dobrowolne do marca 2025 r. Natomiast od kwietnia 2025 r. będzie to obowiązkowe wdrożenie systemowe ustawowe dla podmiotów realizujących wskazane świadczenia. Kolejne świadczenia, jak podaje Ministerstwo Zdrowia, będą do programu dodawane etapami.
Pilotażowy program ze wsparciem finansowym
Co istotne, placówki przystępujące do pilotażowego programu centralnej e-rejestracji mogą otrzymać wsparcie finansowe, bo na ten cel zaplanowano budżet w wysokości 56 mln zł.
Placówki będą mogły przeznaczać otrzymane środki m.in. na szkolenia, przygotowania, wdrożenie interfejsów, czy też jako ryczałt oparty o liczbę zrealizowanych w ramach e-rejestracji świadczeń.