Ministerstwo Zdrowia rusza z nową akcją i zachęca do darmowych badań. Kto skorzysta?

2024-03-04 11:51

Dziś, 4 marca 2024 roku, rozpoczyna się Tydzień Zdrowia Kobiet. Szefowa resortu zdrowia opublikowała z tej okazji nagranie, w którym zdradza szczegóły ruszającej właśnie akcji. Zachęca do wykonywania badań profilaktycznych, wskazując, jak cenna jest codzienna troska o zdrowie. Izabela Leszczyna nawiązała też do Międzynarodowego Dnia Świadomości HPV.

Ministerstwo Zdrowia rusza z nową akcją i zachęca do darmowych badań. Kto skorzysta?
Autor: Getty Images Ministerstwo Zdrowia rusza z nową akcją i zachęca do darmowych badań. Kto skorzysta?

Choć do Dnia Kobiet zostało kilka dni, to Ministerstwo Zdrowia już dziś rozpoczęło akcję poświęconą kwestiom ściśle związanym z dobrostanem płci pięknej. Pod uwagę wzięto kilka ważnych aspektów, nie pomijając kondycji psychicznej. Sprawdzamy, na czym polega akcja "Moja i Bezpieczna Ja".

Rak szyjki macicy

Tydzień Zdrowia Kobiet. Na czym polega akcja Ministerstwa Zdrowia?

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, Tydzień Zdrowia Kobiet poświęcony jest określonej tematyce z zakresu profilaktyki. Na każdy dzień przewidziano materiał informacyjny. Plan wygląda następująco:

  • 4 marca (poniedziałek) Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV;
  • 5 marca (wtorek) - Profilaktyka;
  • 6 marca (środa) - Mammografia;
  • 7 marca (czwartek) - Cytologia;
  • 8 marca (piątek) - Kardiologia;
  • 9 marca (sobota) - Opieka psychiatryczna;
  • 10 marca (niedziela) - Onkopłodność;
  • 11 marca (poniedziałek) - EkstraFacet - profilaktyka dla mężczyzn.

Minister Izabela Leszczyna podkreśla, że przez siedem dni będą pojawiać się informacje dotyczące dostępnych bezpłatnych badań, które należy zrobić, by mieć pewność, że w organizmie nie rozwija się żadna groźna choroba.

Poza kwestią ściśle informacyjną, kobiety mają możliwość wzięcia udziału w wydarzeniach promujących profilaktykę, które odbędą się w poszczególnych oddziałach NFZ. Dodatkowo od 4 do 8 marca pacjentki mogą dzwonić na specjalnie utworzoną infolinię, gdzie otrzymają informację na temat poszczególnych badań. Wystarczy zadzwonić na numer 800 190 590. Połączenie jest bezpłatne, a konsultanci będą dostępni przez całą dobę.

Warto zaznaczyć, że każda osoba, która ukończyła 40. rok życia ma szansę uzyskać skierowanie na panel bezpłatnych badań objętych programem "Profilaktyka 40 Plus". W celu uzyskania e-skierowania wystarczy wypełnić ankietę w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), lub zadzwonić pod numer +48 800 100 101 (infolinia dostępna w godzinach 8:00-18:00). Skierowanie można otrzymać także w przychodni POZ, która bierze udział w programie "Profilaktyka 40 Plus". Na badania należy zabrać dowód osobisty. 

Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV

Co to jest HPV? To inaczej wirus brodawczaka ludzkiego przenoszony jest głównie w trakcie stosunków płciowych. Z punktu widzenia zagrożenia chorobotwórczego dla człowieka największą rolę odgrywają tzw. anogenitalne genotypy HPV.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, zakażenia wirusem HPV mogą wywoływać zarówno choroby o łagodnym przebiegu, jak i nowotwory złośliwe.

Dlatego tak ważne jest to, by zaszczepić dzieci, zanim dorosną i wejdą w okres rozpoczynający współżycie. Preparat jest bezpieczny i pierwszą dawkę mogą przyjąć dzieci, które ukończyły 11 lat, ale nie mają więcej niż 14 lat. Po 14 roku życia można przyjąć drugą dawkę.

- Szczepienia przeciw wirusowi HPV zapobiegają przede wszystkim rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom (rak odbytu, sromu, pochwy, penisa, gardła), które może powodować wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepić dziecko należy, zanim może mieć kontakt z wirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Chcąc zaszczepić dziecko wystarczy zgłosić taki zamiar w przychodni, lub zarejestrować dziecko na szczepienie poprzez Internetowe Konto Pacjenta albo korzystając z bezpłatnej infolinii czynnej od 8:00 do 18:00 pod numerem +48 800 100 101.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki