Minister zdrowia zapewnia: szpitale są bezpieczne. I apeluje, by zgłaszać się na badania
Pandemia koronawirusa sprawiła, że na jakiś czas zapomnieliśmy, że istnieją inne, dużo groźniejsze choroby niż Covid-19. By wykryć nowotwór - bo o nim mowa - nie potrzeba skomplikowanych testów, często wystarczy zwykłe badanie, na które skieruje lekarz pierwszego kontaktu. O ich wykonywanie apeluje minister zdrowia.
W apelu ministra Łukasza Szumowskiego, skierowanym do pacjentów onkologicznych (pełna jego treść zamieszczona została na stronie Ministerstwa Zdrowia) czytamy: "W trosce o Państwa zdrowie, zwracam się z apelem o zgłaszanie się do szpitali/oddziałów onkologicznych w przypadku podejrzenia nowotworu i nieprzerywanie podjętego leczenia onkologicznego. Pomyślność leczenia chorób nowotworowych zależy przede wszystkim od stadium zaawansowania choroby."
Jak czytamy w komunikacie ministra, z obawy przed zakażeniem koronawirusem w szpitalach onkologicznych spadła liczba pacjentów, wielu z nich odwołało również wizyty.
Zdaniem ministra jest to zjawisko bardzo niepokojące, gdyż za późne rozpoczęcie leczenia onkologicznego daje zdecydowanie gorsze szanse na wyleczenie.
"Zapewniam, że w dobie pandemii COVID-19 szpitale/oddziały onkologiczne zobowiązane są do przestrzegania najwyższych standardów bezpieczeństwa, w tym korzystania ze środków ochrony osobistej. Dzięki wprowadzonym standardom, zgłaszający się pacjenci mają zagwarantowaną bezpieczną diagnostykę, a leczenie prowadzone jest w warunkach monitorowanych w trybie ciągłym." - pisze minister.
Jednocześnie, mając na uwadze kluczowy czynnik rokowań jakim jest stadium nowotworu, apeluję do wszystkich Polaków, o systematyczne wykonywanie badań profilaktycznych.
Pamiętajmy: wykonywanie badań profilaktycznych daje szanse na zidentyfikowanie nowotworu we wczesnym stadium a wczesne rozpoczęcie leczenia daje większe szanse na pokonanie choroby!
Od maja br. następuje stopniowe odmrażanie nie tylko gospodarki, ale również ochrony zdrowia. Dzięki szybkiemu wdrożeniu specjalnych zasad sanitarnych, podmioty lecznicze ponownie zaczynają realizować programy profilaktyki onkologicznej. - podsumowuje minister.
Polecamy także:
- Te maski zwiększają ryzyko zakażenia koronawirusem!
- Nowe zasady wizyt u fryzjera i kosmetyczki
- Szczepionka jednak później, niż przewidywano?
- Chcesz schudnąć? Nadal możesz jeść, co lubisz. Wypróbuj nasz program dietetyczny
- Do kiedy maseczki będą obowiązkowe? Co grozi za brak maseczki?
- Jak nie zarazić się koronawirusem u fryzjera lub kosmetyczki?
- Ile osób naprawdę umarło z powodu epidemii?
- W Polce jest mniej udarów mózgu - ale to nie oznacza nic dobrego