Migotanie przedsionków pojawia się niespodziewane. Eksperci: występuje nawet u młodych i zdrowych

2022-04-22 12:43

Migotanie przedsionków nie zawsze daje objawy. Zdarza się, że na migotanie przedsionków chorują osoby pozoronie zdrowe. Nieleczone schorzenie mieć poważne konsekwencje. Pewne grupy osób są szczególnie narażone rozwój migotania przedsionków, dlatego tak ważne jest kontrolowanie rytmu serca.

Kobieta ma problemy z sercem
Autor: Getty Images

Migotanie przedsionków to najczęstsza arytmia serca. Spowodowana jest nieskoordynowaną aktywacją przedsionków, w wyniku czego serce kurczy się w nieregularny sposób. Nieregularne skurcze serca mogą powodować mniejszy rzut serca.

Poradnik Zdrowie arytmia serca

Przyczyny migotania przedsionków

Migotanie przedsionków może pojawić się wraz z wiekiem. "Według ogólnopolskiego badania epidemiologicznego NOMED-AF dotyczy ona aż 23 proc. populacji pacjentów powyżej 65. roku życia. Może jednak występować także u osób młodych, częściej u mężczyzn niż kobiet" - ostrzega dr n. med. Marcin Witkowski z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, członek zarządu Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Istnieje wiele czynników predysponujących do rozwoju tej arytmii. Oprócz wieku, czynnikami ryzyka wystąpienia migotania przedsionków są:

  • nadwaga,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • niewydolność serca,
  • choroba wieńcowa,
  • obturacyjny bezdech senny,
  • używki: palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu.

Bywa jednak, że artymia rozwija się bez konkretnej przyczyny. Dotyczy to zwłaszcza napadowego migotania przedsionków.

"Zdarza się, że z pozoru zupełnie zdrowe osoby, bez schorzeń towarzyszących, zjawiają się w gabinecie kardiologa z napadowym migotaniem przedsionków" – twierdzi dr Marcin Witkowski.

"Taka forma migotania przedsionków może ustąpić samoistnie lub zostać przerwana klinicznie. Inna forma AF to forma przetrwała. Występuje wtedy, kiedy migotanie przedsionków jest obecne stale, przez kilka tygodni lub kilka miesięcy. Jeśli z określonych względów klinicznych decydujemy o nie przywracaniu prawidłowego rytmu serca, lub prawidłowego rytmu nie udaje się przywrócić, mówi się o utrwalonym migotaniu przedsionków" - tłumaczy.

Migotanie przedsionków nie zawsze daje objawy

Bezobjawowe migotanie przedsionków jest bardzo groźne, gdyż pacjent zazwyczaj jest nieświadomy, że mu coś dolega. Z tego względu nie zostaje podjęte żadne leczenie.

"Objawów migotania przedsionków mogą nie odczuwać lub odczuwać w bardzo niewielkim stopniu pacjenci z przetrwałym bądź utrwalonym migotaniem przedsionków. Nieodczuwalne lub skąpe objawy arytmii mogą występować także u pacjentów z wszczepionymi stymulatorami serca, implantowanymi ze względu na blok przedsionkowo-komorowy. Przyspieszony puls w tej grupie chorych nie będzie występował, ponieważ miarowy rytm pracy serca narzuca stymulator. Jeśli chodzi o zależność wiekową, zazwyczaj nie odczuwają arytmii pacjenci starsi, zwłaszcza po 80. roku życia. Paradoks polega na tym, że jest to jednocześnie grupa chorych, która w największym stopniu pozostaje narażona na poważne powikłania arytmii" – podkreśla dr Marcin Witkowski.

Brak diagnostyki ma duże konsekwencje

Nieleczone migotanie przedsionków może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Do najgroźniejszych powikłań arytmii zalicza się udar mózgu i niewydolność serca. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i odpowiednia diagnostyka. Powikłania mogą dotyczyć także źle leczonego schorzenia.

Lekarze zalecają kontrolowanie swojego pulsu. Można to sprawdzić już za pomocą najprostszych urządzeń: zegarków lub opasek z wbudowanymi algorytmami analizującymi pracę serca.

Rytm serca mogą też kontrolować wszczepialne rejestratory arytmii.

Dostępne metody leczenia migotania przedsionków

Dr Marcin Witkowski uważa on, że wyleczenie migotania przedsionków jest bardzo trudne. Popularną metodą leczenia tego schorzenia jest farmakoterapia. Nie jest to jednak do końca skuteczna metoda.

"W ostatnich latach nie możemy się pochwalić sukcesami na polu nowych leków antyarytmicznych, stąd też między innymi trend do wzrostu znaczenia bardziej skutecznej terapii, jaką jest ablacja migotania przedsionków. Skuteczność zabiegowego leczenia migotania przedsionków wynosi od 75 do 80 procent. Ablacja to efektywna metoda terapii, co potwierdzają najnowsze wytyczne naukowe Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), w których wskazuje się, że ablacja migotania przedsionków może być traktowana jako metoda terapii stosowana z wyboru u pacjentów z migotaniem przedsionków, u których leczenie farmakologiczne nie było skuteczne" - tłumaczy dr Witkowski.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki