Michał Wiśniewski cierpi na nieuleczalną chorobę. “Zaczęło się niewinnie”
Michał Wiśniewski podczas wywiadu przyznał, że boryka się z chorobą przewlekłą. Okazuje się, że najsilniej odczuwał objawy w stresujących momentach życia. Wspomniał o błędach i próbach radzenia sobie z sytuacją i o tym jak schorzenie postępowało, ostatecznie atakując również twarz.
Wiśniewski wiele lat zmagał się z chorobą alkoholową. Wielokrotnie mówił o tym otwarcie, co więcej, to nie jedyne problemy zdrowotne znanego wokalisty. Frontman zespołu “Ich Troje” jakiś czas temu poinformował, że ma za sobą badania genetyczne, z których wynika, że jest narażony na wystąpienie Alzheimera. To nie wszystko, piosenkarz ma również kłopoty ze skórą.
Michał Wiśniewski ma łuszczycę. “Zdrapywałem i przykrywałem makeupem”
Podczas nagrywania podcastu kampanii społecznej “Daj się odkryć” poświęconej łuszczycy, Michał Wiśniewski wyjawił, że cierpi na tę przewlekłą chorobę skóry.
- Łuszczycę odkryłem w najbardziej stresowym momencie mojego życia i kiedy piłem najwięcej. Ona przyszła bardzo niewinnie, bo zaczęło się standardowo, od łokci, tu gdzieś na nodze, robiły się takie strupki [...]. Tego było coraz więcej, aż w końcu zaczęła atakować mi twarz [...] Generalnie to było bardzo trudne, zdrapywałem i przykrywałem makeupem - przyznaje wokalista.
Okazuje się, że nie tylko Michał Wiśniewski zdecydował się dołączyć do kampanii. W projekcie biorą także udział inni uczestnicy, którzy również opowiadają swoją historię, przełamując tabu choroby. Przewija się hasło, że łuszczyca nie zaraża i ma różne oblicza. A inicjatorki pomysłu informują, że trwa druga edycja i można stać się częścią tego projektu.
Osoby chore na łuszczycę mogą dołączyć i wzmocnić świadomość społeczeństwa i podzielić się doświadczeniem. Wystarczy do 10 maja wypełnić formularz zgłoszeniowy, którego link zamieszczono na Instagramie.
Czym jest łuszczyca? Nie unikaj chorych
Łuszczycą nie można się zarazić, warto podkreślać ten fakt, ponieważ niewiedza często powoduje strach. A to z kolei sprawia, że podświadomie możemy unikać chorych, co tylko pogarsza ich sytuację społeczną. Stąd nie należy obawiać się tego schorzenia, widząc je u innej osoby. Łuszczyca to autoimmunologiczna choroba przewlekła, nieuleczalna.
Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że na to schorzenie można zapaść w dowolnym wieku. Najczęściej jednak diagnozuje się je w wieku od 50 do 69 lat. Wbrew pozorom łuszczyca to nie tylko defekt kosmetyczny. Zmiany chorobotwórcze atakują skórę i paznokcie i charakteryzują je symetryczne, ostro odgraniczone, czerwone grudki i blaszki, zwykle pokryte białymi lub srebrnymi łuskami.
Osoba cierpiąca na łuszczycę boryka się z uporczywym uczuciem swędzenia, pieczenia oraz bólem. Co gorsza, nawet u 34% osób może rozwinąć się łuszczycowe zapalenie stawów, a to z kolei prowadzi do deformacji stawów i niepełnosprawności.
Rodzaje i objawy łuszczycy. To nie tylko defekt kosmetyczny
Jak wskazuje WHO, chorzy na łuszczycę są narażeni na występowanie wielu innych chorób w tym otyłość, cukrzycę, choroby układu krążenia, czy zespół metaboliczny. National Psoriasis Foundation zaznacza, że zmiany łuszczycowe mogą pojawić się w dowolnej partii ciała, natomiast najczęściej są to takie okolice jak:
- uszy,
- powieki,
- stopy,
- dłonie,
- skóra głowy,
- fałdy skórne (w tym narządy płciowe).
Ponadto łuszczyca ma wiele twarzy. Chorobę dzieli się na pięć różnorodnych postaci, a mianowicie:
- łuszczyca plackowata (Plaque Psoriasis),
- łuszczyca kropelkowata (Guttate Psoriasis),
- łuszczyca krostkowata (Pustular Psoriasis),
- łuszczyca odwrócona (Inverse Psoriasis),
- łuszczyca erytrodermiczna (Erythrodermic Psoriasis).
Każda z nich cechuje się nieco odmienną formą zmian. Plackowata wygląda tak, jakby na skórze pojawiły się odstające blaszki. Zaognione plamy łuszczą się, mogą swędzieć i sprawiać ból.
Kropelkowa objawia się w postaci małych plamek przypominających gródki, które z czasem zaczynają się łuszczyć. Grudki są wynikiem stanu zapalnego i najczęściej pojawiają się na ramionach, nogach czy tułowiu, ale mogą również występować na twarzy, w okolicy uszu czy na skórze głowy.
Łuszczyca krostkowata jest dość rzadką odmianą choroby. Objawia się występowaniem na ciele białych lub żółtych krost wypełnionych wodą i ropą. Wysięk ropny jest spowodowany stanem zapalnym i nie jest zakaźny.
Odwrócona znana również jako łuszczyca międzypalcowa objawia się w formie jaskrawo czerwonych plam w fałdach ciała. Może nawet wydawać się gładka i bardziej błyszcząca. Występuje głównie pod pachami, w pachwinach, pod piersiami i na innych fałdach w tym także w okolicach genitaliów.
Najbardziej uciążliwą i ostrą formą jest łuszczyca erytrodermiczna, która może obejmować nawet całe ciało i zagrażać życiu. Zmianom skórnym towarzyszą również zaburzenia temperatury ciała i równowagi płynów. A to z kolei może powodować obrzęki, czy dreszcze. Osoby chorujące na ten rodzaj łuszczycy są bardziej narażona na zapalenie płuc, czy niewydolność serca.
Leczenie zawsze dobierane jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Lekarz ocenia rodzaj choroby, poziom zaawansowania i występowanie chorób współistniejących. Niestety łuszczycy nie da się wyleczyć, natomiast obecna medycyna pozwala poprawić komfort życia. Stosuje się terapie miejscowe, fototerapie, czy przepisuje retinoidy, metotreksat, cyklosporynę A, czy antybiotyki. Dostępne jest również leczenie biologiczne.