Miała raka w trzecim stadium. Zniknął po zastosowaniu najnowszego leku
Walka z nowotworami często jest nierówna, zwłaszcza jeśli choroba zostanie wykryta w zaawansowanym stanie. Carrie Downey usłyszała podczas diagnozy, że rak jelita grubego jest już w trzecim stadium. Zaproponowano jej lek, który na ten moment jest w fazie badań klinicznych. Rezultaty leczenia mocno ją zaskoczyły.
Jak wiemy, im wcześniej wykryty nowotwór, tym lepiej. Stąd tak ważne są badania profilaktyczne, które pozwalają zdiagnozować problem w początkowej fazie. Rak jelita grubego to problem globalny. Jak informuje portal “BBC News” każdego roku w Wielkiej Brytanii chorobę diagnozuje się u 42 000 osób. Najnowszy lek daje nadzieję powrót do zdrowia.
Nowy lek na raka jelita grubego. Leczenie bez stomii będzie możliwe?
Podczas wykrycia raka jelita grubego często konieczna jest stomia, czyli stworzenie tzw. sztucznego odbytu. Oznacza to, że na powierzchnię brzucha wyłania się część jelita i umieszcza po lewej stronie poniżej pępka.
Taki sposób niejednokrotnie pozwolił na uratowanie życia pacjenta, ale często myśl o posiadaniu stomii jest trudna do zaakceptowania. Stąd lekarze i naukowcy szukają innych metod leczenia, które pozwolą uniknąć tego typu zabiegu.
Przykładem jest 42-letnia Carrie Downey z Wielkiej Brytanii, u której zdiagnozowano raka jelita grubego w trzecim stadium. Kobieta zgodziła się na podanie leku, który wciąż jest na etapie badań klinicznych. Jak informują brytyjskie media, nowotwór zniknął już po sześciu miesiącach, a pacjentka uniknęła wyłonienia stomii.
Dostarlimab to “cudowny lek” na raka? Lekarze widzą duży potencjał
Choć leczenie preparatem o nazwie dostarlimab zostało zastosowane w wąskiej grupie ludzi chorujących na nowotwory jelita grubego, to pierwsze dane wykazują 100 procent skuteczności. Na ten moment lek został zatwierdzony jako standardowa oferta terapii wyłącznie we Włoszech i Walii.
Wczesne badania wykazały, że lek jest skuteczny w leczeniu od 3 do 5 procent nowotworów jelita grubego, które mają określoną mutację genu - informuje BBC News.
Carrie Downey została skierowana do dr Craiga Barringtona, konsultanta onkologa w Singleton Hospital w Swansea. Tam usłyszała propozycję, aby skorzystać z nowego leku, który w Wielkiej Brytanii jest w fazie badań. Specjalista poinformował ją, że preparat wspomaga układ odpornościowy w walce z komórkami rakowymi i jest szansa na uzyskanie poprawy.
- Co byś zrobiła, gdybym powiedział, że możemy uzyskać taki sam wynik, czyli brak śladów raka, nie wykonując stałej stomii i poważnej operacji? - zapytał 42-letnią pacjentkę lekarz podczas konsultacji.
Kobieta wspomina, że specjalista sprawdził wyniki biopsji i wiedział, że w jej przypadku rak ma rzadką mutację. Dlatego zaproponował nowatorską formę leczenia.
Carrie zgodziła się, otrzymywała infuzje dostarlimabu przez sześć miesięcy. Kolejne testy wykazały, że nie ma już żadnych dowodów na jej chorobę.
Ważną informacją jest również fakt, że dostarlimab stosowany jest także w odniesieniu do raka endometrium. Naukowcy w wyniku przeprowadzonych badań odnotowali, że dostarlimab plus karboplatyna-paklitaksel znacząco zwiększyły przeżycie chorych pacjentek. Nie odnotowano również rozwoju choroby wśród kobiet z pierwotnym, zaawansowanym lub nawrotowym rakiem endometrium.
Jak jelita grubego - przyczyny i objawy
W przypadku raka jelita grubego czynnikiem chorobotwórczym jest często niewłaściwa dieta uboga w błonnik. Zdaniem specjalistów już 70 procent przypadków wywodzi się właśnie ze złych nawyków żywieniowych.
Kolejną przyczyną jest brak ruchu, czyli ograniczona aktywność fizyczna. Zła dieta plus brak wysiłku powoduje otyłość i nadwagę. Taki stan także przyczynia się do powstania raka jelita grubego. Lekarze zaznaczają, że picie alkoholu i palenie tytoniu to również duży czynnik ryzyka.
Warto zaznaczyć, że rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać żadnych objawów. Dlatego kluczowe jest wykonywanie kolonoskopii. Natomiast chorobie mogą towarzyszyć następujące symptomy:
- krew w stolcu,
- bóle brzucha,
- naprzemiennie biegunki z zaparciami,
- spadek masy ciała,
- ołówkowate stolce (zwężone),
- uczucie niepełnego wypróżnienia.