Miał odleżyny i dostał prawie 50 tys. odszkodowania. Pacjent z Podkarpacia nie jest wyjątkiem

2024-08-22 9:45

Pacjent z województwa podkarpackiego otrzymał 48 tys. złotych odszkodowania za odleżyny. Środki te zostały wypłacone z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, a Rzecznik Praw Pacjenta zaznacza, że to nie jedyne wypłacone środki, a niektóre wypłacone kwoty sięgały ponad 100 tys. złotych.

Miał odleżyny i dostał prawie 50 tys. odszkodowania. Pacjent z Podkarpacia nie jest wyjątkiem
Autor: Fot. Getty Images

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych skierowany jest do pacjentów, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu na skutek leczenia szpitalnego. Wypłata odszkodowania przyznawana jest kiedy komisja uzna, że można było uniknąć zdarzenia, którego doświadczył pacjent. Okazuje się, że wiele osób otrzymało pieniądze i wciąż napływają kolejne wnioski.

Odszkodowanie za śmierć dziecka

Odszkodowanie za odleżyny. Fundusz Kompensacyjny wypłaca spore sumy

Podkarpacki portal informacyjny Nowiny24.pl, poinformował, że w ramach wypłaty odszkodowań z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych lokalny pacjent otrzymał 48 tys. zł. odszkodowania. Rzecznik Praw Pacjenta przyznał, że po zapoznaniu się ze sprawą komisja uznała, że personel medyczny nie zastosował profilaktyki przeciwodleżynowej. 

A zatem zaniechanie działania przyczyniło się do cierpienia chorego. Jak wiemy, przesłanką do przyznania odszkodowania jest właśnie kwestia wysokiego prawdopodobieństwa, że uciążliwych konsekwencji zdrowotnych, lub zgonu pacjenta można było uniknąć. 

To nie jedyny przypadek, kiedy sprawa odleżyn znalazła swój finał u Rzecznika Praw Pacjenta. Otóż chory, który przebywał w szpitalu w związku z niedokrwieniem kończyny i stwierdzoną miażdżycą miał głębokie owrzodzenia odleżynowe. 

Co więcej, wymagały one operacji i długotrwałego leczenia. Zespół orzekający uznał, że zarówno pielęgnacja pacjenta jak i wsparcie żywieniowe było nieadekwatne względem jego stanu zdrowia i tak chory otrzymał ponad 60 tys. odszkodowania.  

Okazuje się, że zainteresowanie otrzymaniem rekompensaty za zdarzenia medyczne nie maleje, a Rzecznik Praw Pacjenta wyjaśnia, że chorzy lub ich rodziny najczęściej decydują się na przyjęcie wskazanej sumy, bez oddawania sprawy do sądu. Tego rodzaju rozwiązanie sprawia, że środki szybciej trafiają w ręce pacjenta i nie jest on obciążony kosztami procesowymi.

CZYTAJ TEŻ: Nawet 150 tys. zł za uszczerbek na zdrowiu. Nowe stawki rekompensat za szpitalne błędy

Odszkodowanie za błędy medyczne. Komu przysługuje?

Przypominamy, że aby ubiegać się o wypłatę odszkodowania, należy spełniać określone warunki. Przesłankami do wypłaty zadośćuczynienia są kryteria określone w ustawie. Przede wszystkim należy pamiętać, że zdarzenie medyczne musi mieć miejsce w trakcie udzielania lub być efektem udzielenia świadczenia zdrowotnego, albo zaniechania odpowiedniego działania. W grę wchodzą takie sytuacje jak:

  • zakażenie pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym,
  • uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia pacjenta,
  • śmierć pacjenta.

Warunkiem jest również to, że wymieniowych wyżej zdarzeń można by uniknąć. A w drodze analizy dokumentacji medycznej komisja uzna, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż na skutek właściwego postępowania personelu medycznego, pacjent mógł uchronić się przed przykrymi konsekwencjami.

Wniosek o przyznanie odszkodowania z Funduszu Kompensacyjnego można złożyć w ciągu roku od wystąpienia zdarzenia medycznego, które doprowadziło do uszczerbku na zdrowiu, lub śmierci pacjenta. Niemniej nie może upłynąć więcej czasu nić trzy lata od momentu uzyskania informacji na temat rozstroju zdrowia, uszkodzenia ciała, czy zgonu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki