Mgła mózgowa po COVID-19. Jak długo może się utrzymywać?

2021-10-25 10:48

Mgła mózgowa, czyli inaczej upośledzenie funkcji poznawczych to jedno z częstszych powikłań po Covid-19. Nowe badanie wykazało, jak często występuje i przez ile czasu może się utrzymywać.

mgła mózgowa
Autor: Getty Images

Mgła mózgowa to określenie zaburzeń związanych z funkcjami poznawczymi – obejmuje m.in. problemy z myśleniem, koncentracją czy skupieniem uwagi, a także przejściowe problemy z pamięcią, niechęć do podejmowania pracy umysłowej, a także zmęczenie i bóle głowy. Przypadłość ta ma różne przyczyny, a jedną z nich jest zakażenie koronawirusem – dlatego CDC (amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom) wpisało mgłę mózgową na listę możliwych powikłań po Covid-19.

Poradnik Zdrowie: Sprawdzone sposoby na problemy z koncentracją

Jak dowodzą badania, których wyniki opublikowano w JAMA Network, na mgłę mózgową narażona jest blisko jedna czwarta osób, które chorowały na Covid-19 – i to zarówno ci, którzy z powodu koronawirusa trafili do szpitala, jak i osoby leczone ambulatoryjnie.

Nowe badanie objęło 740 osób, które leczono z powodu Covid-19 w okresie od kwietnia 2020r do maja 2021r, i których dane znajdują się w Mount Sinai Health System. Średnia ich wieku wynosiła 49 lat. U każdej osoby oceniano funkcje poznawcze, a także częstość występowania zaburzeń tych funkcji.

Badacze odkryli, że w tej grupie 15 proc. osób wykazywało deficyt płynności mowy, 16 proc. miało problem z tzw. funkcjami wykonawczymi (obejmują one takie procesy, jak kontrola uwagi, czy elastyczność poznawcza), 18 proc. - deficyt w szybkości przetwarzania informacji, zaś 24 proc. wykazywało problemy z pamięcią. Objawy mgły mózgowej, takie jak zaburzenia uwagi, funkcji wykonawczych czy pamięci, częściej dotyczyły tych osób, które były hospitalizowane.

Naukowcy podkreślają, że w stosunkowo wysoką częstotliwość zaburzeń poznawczych stwierdzano kilka miesięcy po tym, jak pacjenci zachorowali na Covid-19 – może to świadczyć o tym, że takie zaburzenia utrzymują się dość długo.

Źródło: https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2785388

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki