Mężczyźni częściej umierają, kobiety dłużej chorują. Przebieg COVID-19 zależy od płci
Statystyki mówią jasno: mężczyźni częściej umierają na COVID-19. Ale mówią też coś innego: to kobiety częściej zmagają się z syndromem postcovidowym, tzw. long covid. Czym można tłumaczyć te różnice?
Covid u mężczyzn i kobiet - różnice
Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolożka z Katedry Wirusologii i Immunologii, Instytutu Nauk Biologicznych UMCS w Lublinie, zwróciła uwagę na zauważony przez wielu lekarzy i badaczy zastanawiający fakt, związany z wpływem płci na przebieg i skutki zachorowania na covid.
Być może odpowiedź na pytanie kryje się w wynikach innych badań. Mianowicie, choć zauważalne są różnice w przebiegu i skutkach choroby między mężczyznami a kobietami, to takich różnic nie widać, gdy porównuje się przebieg i skutki u chłopców i dziewczynek.
Wpływ estrogenów na przebieg covid
Oznacza to, że jednym z czynników decydujących o przebiegu covid są hormony płciowe. Estrogeny u kobiet mogą m.in. pozytywnie wpływać na stan układu krwionośnego, zmniejszając ryzyko ostrej niewydolności oddechowej.
Estradiol – jeden z hormonów z grupy estrogenów – może hamować produkcję białka TMPRSS2, które ma wpływ na wnikanie wirusa SARS-CoV-2 do organizmu. Wprawdzie nie ma danych o wpływie progesteronu na covid, ale wiadomo, że może mieć działanie przeciwwirusowe względem m.in. grypy.
Tymczasem androgeny, a dokładnie ich spadek, mogą mieć związek ze zwiększonym ryzykiem stanów zapalnych. Dlatego starsi mężczyźni to grupa najwyższego ryzyka. Niedobory testosteronu przekładają się na trudny przebieg choroby.
Z kolei wiek – czyli czynnik zwiększający wspomniane niedobory - dodatkowo zwiększa ryzyko poważnego przebiegu covid. Androgeny mogą sprzyjać też tzw. burzy cytokin, obserwowanej w przebiegu covid.
Zauważono też, że z kolei long covid dotyczy najczęściej kobiet w wieku okołomenopauzalnych. Wiadomo również, że niektóre wirusy m.in. HIV, WZW C i WZW B mogą natomiast powodować m.in. wcześniejszą menopauzę, więc interakcja między hormonami płciowymi a wirusami wydaje się wzajemna.
Długofalowe skutki covid u mężczyzn i kobiet - różnice
Uważa się również, że niektóre objawy menopauzy mogą być mylnie brane za zespół postcovidowy, co z kolei przedłuża i pogarsza dolegliwości pacjentek, które nie otrzymują np. HTZ - hormonalnej terapii zastępczej.
Przechorowanie covid obniża też poziom testosteronu, co u mężczyzn przekłada się na utrzymujące się uczucie nieuzasadnionego zmęczenia, długofalowy brak sił, utratę energii i problemy z erekcją, libido i płodnością.