Melatonina może pomóc w leczeniu COVID
O chorobie wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 wiemy jeszcze bardzo niewiele. Naukowcy wciąż testują nowe opcje i sprawdzają wszystkie dostępne im warianty. I tak odkryli, że melatonina, czyli hormon regulujący sen może mieć wpływ na chorobę.
Melatonina, hormon regulujący cykl snu i czuwania, stosowana jako środek wspomagający leczenie zaburzeń snu, może potencjalnie pomóc w leczeniu chorych na COVID-19 – wynika z badania, które publikuje pismo „PLOS Biology”.
Zdaniem autorów pracy – naukowców z Cleveland Clinic (Ohio, USA) - obecnie najskuteczniejsze i najbardziej ekonomicznie opłacalne w poszukiwaniu metod leczenia COVID-19 jest sprawdzanie, czy leki i preparaty zarejestrowane do leczenia innych chorób u ludzi mogą pomóc również w terapii tej infekcji.
W swojej analizie zespół kierowany przez dr. Feixionga Chenga z Cleveland Clinic posłużył się nową platformą, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizy dużych zbiorów danych (tzw. Big Data) medycznych.
Polecamy: Bezobjawowe zakażenie koronawirusem. Jak rozpoznać?
Dzięki temu podejściu badaczom udało się wykazać, że choroby autoimmunologiczne (np. nieswoiste zapalenie jelit), choroby płuc (np. przewlekła obturacyjna choroba płuc - POChP, czy włóknienie płuc) oraz neurologiczno-psychiatryczne (depresja, czy ADHD) mają wspólne cele terapeutyczne z COVID-19. Chodzi o geny i białka, na które działać mogą leki stosowane z dobrym skutkiem w terapii tych schorzeń.
Badaczom udało się m.in. wykazać, że białka zaangażowane w rozwój niewydolności oddechowej i sepsy, które są jednocześnie głównymi przyczynami zgonu chorych na ciężki COVID-19, mają wiele podobieństw z licznymi białkami koronawirusa SARS-CoV-2. „To wskazuje, że leki stosowane już w leczeniu tych schorzeń mogą mieć zastosowanie w terapii COVID-19, poprzez oddziaływanie na te same cele biologiczne” - wyjaśnił dr Cheng.
Ogółem zidentyfikowano 34 leki, które potencjalnie mogą znaleźć zastosowanie również w terapii COVID-19. Melatonina jest najbardziej obiecująca.
Więcej: Teraz będzie cię leczył robot? Zobacz, co nas czeka w przyszłości
Ponadto analiza danych dotyczących pacjentów leczonych w Cleveland Clinic wykazała, że stosowanie przez nich melatoniny miało związek z niższym o około 30 proc. ryzykiem pozytywnego wyniku na wirusa SARS-CoV-2 (wywołującego COVID-19). W analizie uwzględniono wiek, rasę, historię palenia papierosów oraz różne choroby współistniejące. W przypadku osób pochodzenia afrykańskiego ryzyko to spadało o 52 proc.
„Należy podkreślić, że te wyniki nie wskazują, iż ludzie powinni zacząć zażywać melatoninę bez konsultacji z lekarzem” - skomentował dr Cheng. Jak dodał, badania obserwacyjne na szeroką skalę oraz randomizowane badania kliniczne są niezbędne, by ocenić korzyści medyczne ze stosowania melatoniny u chorych na COVID-19.